تیم مشاوران مدیریت ایران :

 از آنجا که نام برند نقش اصلی را در میان عناصر برند بازی می‌کند و تداعیات ذهنی قدرتمندی را در زمینه محصول به صورت مختصر و مفید ارائه می‌نماید ، لذا انتخاب نام برند یک از مسائل اساسی است که بایستی به آن توجه نمود. نام‌ها از موثرترین ابزارهای ارتباطی برند با مخاطبین به شمار می‌آیند. اکثر آگهی های تبلیغاتی بین ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نمایش داده می‌شوند. در این میان نام برند است که توسط مشتریان به حافظه سپرده و ثبت می گردد.

مساله وابستگی محصول/خدمت و نام در ذهن مصرف کنندگان سبب گردیده تا شرکتها کمتر به تغییر نام بپردازند. همین امر سبب گردیده تا قبل از انتخاب نام برای برند مطالعات عمیق و وسیعی در این زمینه صورت پذیرد. انتخاب نام مناسب برای یک برند بسیار دشوار است. از میان کل واژگان یک زبان ، تعداد محدودی را می توان برای یک نام‌گذاری برند انتخاب کرد. زمانی که شما به عنوان یک مدیر متوجه شوید که نام تجاری انتخابی شما قبلا ثبت گردیده است و به لحاظ حقوقی غیر قابل استفاده است احساس بدی به شما دست خواهد داد.

برند و برندینگ Branding

انتخاب نام جدید برای یک محصول جدید، ترکیبی از هنر و علم است. نام‌هایی که ساده هستند و به راحتی نگارش و تلفظ می‌شوند، آشنا و بامفهوم هستند، متفاوت و منحصر به فردند و قادرند میزان آگاهی برند را در ذهن مصرف‌کننده تا حد زیادی افزایش دهند ،(و خصوصیاتی از این دست) نام‌هایی مناسبی می‌باشند. اینجاست که نقش و اهمیت مدیریت برند و عملیات برندینگ بیش از پیش نمایان میگردد. (ویدیو در مورد انتخاب نام برند)

بحث انتخاب برندها یکی از مباحث جالب در علم زبان‌شناسی است. هر یک از حروف می تواند معنی و مفهوم خاصی را در برداشته باشد که این معنا در طراحی نام جدید می‌تواند موثر باشد. به عنوان مثال حرف X در نامهای تجاری رواج یافته است (نظیر برند Xterra Nissan). زیرا حرف X تداعی کننده واژه‌‌هایی نظیر Extreme (بی‌نهایت) است و مفاهیمی نظیر جوانی،نوبودن و پیشرو بودن را به ذهن تداعی می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که در برخی از موارد مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند محصولی را مورد استفاده قرار دهند که نام آن هنگام تلفظ نزدیک، مشابه با اسم آن‌ها باشد. و یا نام‌هایی که ترکیبی از حروف و اعداد هستند(نظیر WD40) یا ترکیبی از کلمات و اعداد (نظیر Formula409) و یا آمیخته‌ای از حروف،کلمات و اعداد هستند که بیان کننده مدل و نسل های مختلف یک محصولند(نظیر BMW سری ۳،۵ و۷).

برای نام‌گذاری محصول جدید، رویه‌های متعددی پیشنهاد گردیده است. بیشتر رویه‌ها بر اساس دیدگاه زیر تعیین‌ می‌گردند:

 1. انتخاب هدف مناسب
 2. بررسی منابع مختلف (کارکنان،مشتریان، خرده فروشان، تامین کنندگان، مشاوران تبلیغاتی و …)و تهیه ایده‌ها متفاوت از نامتان
 3. شناسایی گزینه‌های اصلی
 4. مطالعه و بررسی نام‌های برگزیده(بررسی حقوقی ترجیحا بین الملل)
 5. تحقیقات جامع در زمینه گزینه نهایی از مشتریان
 6. انتخاب نام نهایی

 

شرکتها در انتخاب نام برند خود مرتکب اشتباهاتی می‌شوند لذا در انتخاب نام مورد نظرتان به موارد ذیل دقت نمایید:

 • نادیده گرفتن مباحث پیچیده مرتبط با علائم تجاری و URL
 • استفاده از نام نامناسب و نامرتبط
 • در نظر نگرفتن الزامات جهانی در مورد برندها
 • پایان دادن ارتباطات شفاهی میان برند و نام آن
 • ساده انگاری نسبت به مبحث نام‌گذاری
 • گرفتار شدن در دام مفاهیم انتزاعی و درنظر نگرفتن بازخورد مخاطبان هدف در فرایند تصمیم‌گیری

اگر چه در برخی از گروههای مصرف‌کنندگان همیشه تداعیات ذهنی منفی درباره نام جدید برند وجود دارد ، با این وجو در بیشتر موارد این تداعیات منفی پس از اجرای برنامه های بازاریابی به تدریج کم رنگ می‌شوند. بازاریابان باید در این حالت به خاطر داشته باشند که این گونه ملاحظات کوتاه مدت را از تاثیر بلند مدت و پایدار تداعیات ذهنی در زمینه‌ی نام‌های تجاری متمایز سازند.

انتخاب نام برند ممکن است با یک جرقه در ذهن شما، و یا یک مشاله احساسی درگیر باشد. شاید برای شما جالب باشد تا بدانید برند یاهو چگونه انتخاب شد:

yahoo لوگو یاهو

Jerry Yang و David Filo پورتال اینترنتی خود را، که در قالب پروژه دانشگاهی در دانشگاه Stanford طراحی کردند، Yahooنام نهادند.

این نام به پیشنهاد Filo و به صورت کاملا اتفاقی ارائه شد. او در خاطرات دوران کودکی خود به خاطر می‌آورد که پدرش اورا هنگام ابراز محبت (Yahoo کوچولو) خطاب می کرد. آنها این واژه را انتخاب و مخفف واژه‌های مرتبط با کار خود (Yet another hierarchical officious oracle) تعریف کردند.

مطلب مرتبط : برندسازی در شرکت نوپا Startup Branding

 نوشته شده توسط مهندسی رضایی

 تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب این سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.