دسته‌بندی برند چیست ؟

دسته‌بندی برند Brand Classification

پیشتر در خصوص انواع برند به تفضیل توضیحاتی ارائه نموده ایم، اما در این قست داریم به بیان کلیاتی در خصوص دسته‌بندی برند بپردازیم.

اغلب دانشجویان در رشته مدیریت بازاریابی داستان مربوط به منشأ برندسازی را شنیده است. این داستان اولین بار برای تشخیص گاوها در گله‌هایی بود که در کنار هم به چرا رفته و یا برای فروش به مکانی خاص برده می‌شدند. غرب وحشی برندسازی را  به عنوان یک مفهوم پرورش داد و اکنون به چیزی فراتر از هدف اصلی آن تغییریافته است. امروزه برندها به ابزاری متداول برای متمایز نمودن و به خاطر آوردن محصولات و خدمات مختلف تبدیل‌شده‌اند.

برندسازی در زمان حاضر تنها به محصولات و خدمات محدود نمی‌شود. در حقیقت هر سازمان و جریان کسب‌وکار از برند به عنوان ابزاری برای تمایز، به خاطر آوردن و شناسایی استفاده می‌نماید. در حقیقت آرم و لوگو به عنوان بخشی از هویت برند شامل ویژگی‌های خاص، ارزش‌ها و فرهنگ اصلی صاحب آن برند نیز است. امروزه برندسازی با اهداف دیگری به ‌جز صرفا ارائه کالا و خدمات به مشتریان انجام می‌گردد.

قطعا هنگامی‌که به برندهای مختلف فکر می‌نماییم ، اولین چیزی که به ذهنمان می‌آید کالاها و خدمات مربوط به آن برند است. برندهای زیادی وجود دارند که صرفا کالا محور هستند. رد بول ، کوکاکولا ، پپسی و برندهایی ازاین‌دست نمونه‌ای از برند محصول هستند. اولین چیزی که با شنیدن نام این برندها به ذهن مصرف‌کننده می‌آید کالاهایی است که این برندها ارائه می‌دهند. برند زیراکس نزد مردم آن‌قدر قدرت و موفقیت یافت که مردم دیگر به دستگاه‌های فتوکپی نیز زیراکس می‌گفتند. استفاده از نام این برند به‌جای دستگاه‌های فتوکپی امروز نیز ادامه دارد.

دسته‌بندی برند Brand Classification

دسته‌بندی برند

 

برند سری محصولات

دسته دیگری به نام برند سری محصولات نیز وجود دارند که شامل مجموعه‌ای انحصاری از خطوط تولید زیرپوشش نام یک برند می‌روند.

به صنعت کامپیوتر نگاهی بی اندازید، انواع مختلف لپ‌تاپ و دسک تاپ تحت پوشش یک مجموعه خاص یا برند سری محصولات قرار دارند. سری محصولات Dell Studio به کاربران دیجیتال، مولتی‌مدیا و همچنین کاربران گرافیکی و انیمیشن و سری اینسپیرا را می‌توان به عنوان بهترین مثال برای برند سری محصولات ذکر کرد. خط تولید محصولات اورآل نیز مثال دیگری از این دسته است.

وقتی متخصصان از گسترش برند و گسترش سری محصولات و همچنین گسترش محصولات سخن می‌گویند بخش بخش کردن هر دسته مشکل می‌گردد. نوشابه‌های رژیمی را در نظر بگیرید. برخی متخصصان آن را گسترش برند می‌نامند ، درحالی‌که عده‌ای معتقد به گسترش محصول یا گسترش سری محصولات هستند. در نهایت افراد خبره در بازاریابی که بر روی استراتژی مربوط به برند کارکرده‌اند بهتر بر این امر واقف‌اند.

برند طیفی

برند طیفی ، نوع دیگر و بهتری از برندسازی است که مخصوصا در صنعت خرده‌فروشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاید Oral-B بهترین نمونه بین‌المللی شناخته‌شده باشد که طیف مختلفی از محصولات در حیطه بهداشت دهان و دندان را شامل می‌شود. این مفهوم به طور انحصاری در صنعت خودرو نیز استفاده می‌شود. تویوتا تحت برند طیفی لکسوس مدل‌ها و ماشین‌های زیادی تولید کرده است.

برندسازی چتری

برندسازی چتری روش موفق دیگری برای تولید محصولات مختلف تحت لوای یک برند است. تاکید این روش بر روی یک ارزش اصلی استاندارد در بین تمام محصولاتی است که با یک برند خاص تولید می‌شوند.

 نیوآ، سونی، و ویرجین با داشتن خطوط تولید متعدد در قالب یک برند شاید موفق‌ترین و مشخص‌ترین نمونه از برندهای چتری در سطح جهان باشند.

برند شرکتی

برند شرکتی توسط سازمان‌ها به عنوان یک راهبرد برندسازی موفق برای ایجاد هویت شرکت به کار گرفته‌شده است. غول‌های چندملیتی جهانی نظیر جی.ایی ، فیلیپس، سامسونگ، آی بی ام، اچ پی، پی‌اندجی، نستله و برندهایی از این دست توانسته‌اند با موفقیت برای خود یک هویت شرکتی قوی ایجاد کنند. به همین صورت بانک‌ها و شرکت‌های بیمه نیز نظیر, Citibank, BOA, HSBC AIG و موارد دیگر برندهای شرکتی قوی دارند که نمایانگر آن شرکت هستند.

 اینکه این شرکت‌ها دارای برندهای محصولی هستند که در ارائه محصولاتشان به همان اندازه مشهور و شناخته‌شده است موضوع دیگری است. پی. اند.جی و نستله که محصولات مختلفی تولید می‌کنند هرکدام لیبل و برند مربوط به کالای خود را دارند که در نوع خود موفق است. جی.ایی نیز زمینه‌های تجاری مختلفی در عرصه‌های مختلف دارد. برند شرکتی جی.ایی شاید بهترین هویت شناخته‌شده سازمانی در سطح جهانی باشد.

دانشگاهیان و کارشناسان حوزه صنعت دسته‌بندی‌های دیگری نیز برای برندها ارائه نموده‌اند. این دسته‌بندی‌ها شامل برندهای طراحان، فروشگاه انحصاری یا برندهای بوتیکی و همچنین برندهای خانواده‌ای و مواردی از این دست می‌شود. همچنین دسته‌هایی از مدیا برندز و برندهای الکترونیکی که جدیدا به این لیست اضافه‌شده‌اند وجود دارند. در بسیاری موارد، بین دسته‌بندی‌های برند مرزهای باریکی وجود دارد و گاهی اوقات برند محصول می‌تواند بسته به دسته محصول یا برند در دسته‌های متعددی قرار بگیرد.

مشاوره برندینگ / مشاوره برندسازی

[kkstarratings]

تماس با ما از طریق واتس آپ