مشاوره طرح کسب‌وکار تجاری ( طرح توجیهی ) Business Plan

طرح توجیهی ( بیزینس پلن ) چیست ؟

برای مدت‌ها طرح کسب‌وکار تجاری ( برنامه کسب‌وکار ، نقشه تجاری ، Business Plan ) برنامه‌ای بود که توجیه‌کننده پیش‌بینی ابعاد فنی و اقتصادی آتی یک پروژه و درصورتی‌که اطلاعات آن دقیق و منطقی بیان می‌گشت، آنگاه سازمان‌ها و یا افراد سرمایه‌گذار را متقاعد به سرمایه‌گذاری می‌نمود. طرح کسب‌وکار مفهوم مهمی است که در موفقیت مؤسسات اقتصادی بنگاه‌ها تأثیر بسزایی دارد. صنایع کاملاً جدید در حال شکل‌گیری و یا صنایع قدیم در حال ارتقاء و یا فروپاشی می‌باشند. رقبای تازه‌وارد ، شرکت‌های قدیمی را به چالش می‌کشند. به‌هرحال برای پاسخ به این سؤالات بایستی مدل کسب‌وکار خود را تدوین نمایید.

  • مدل کسب‌وکار شما در دو، پنج یا ده سال آینده چه خواهد بود؟

  • آیا شما تحلیل مناسبی از وضعیت خود در صنعتی که در آن مشغول هستید دارید؟

  • آیا  میخواهید با برنامه مناسب وارد یک حوزه جدید از صنعت شوید؟

 

بیزنس پلن business plan

تیم مشاوران مدیریت ایران ، بیزینس پلن را بر اساس استاندار 36 مرحله‌ای تهیه خواهد نمود.

 

تهیه بیزینس پلن ( نوشتن طرح توجیهی ) با دو سوال همراه می‌باشد :

 

  • چرا بیزینس پلن مهم است ؟

  • هدف از تهیه بیزینس پلن چیست ؟

 

طرح توجیهی تجاری، سندی منحصربه‌فرد در خصوص ویژگی‌های یک کسب‌وکار تجاری. ازآنجایی‌که طرح توجیهی مطابق با ویژگی‌های یک شرکت نوشته می‌شود، قابل‌تعمیم به شرکت دیگر نیست. همان‌طور که اثرانگشت منحصربه‌فرد می‌باشد. یک طرح کسب‌وکار را نباید برای دو شرکت متفاوت به کاربرد. طرح کسب‌وکار تجاری ( بیزینس پلن Business Plan ) به دنبال بیان جزئیاتی در خصوص تجارت شماست. این طرح می‌تواند در چند خط یا در چند صد صفحه تهیه گردد که کاملا وابسته به پیچیدگی‌های فرایندهای سازمانی، محصولات و خدمات دارد، البته باید اذهان نمود که یک طرح توجیهی رسمی و حرفه‌ای میتواند در حدود 35 تا 55 صفحه باشد که شامل توضیحات، جداول و نمودارهاست.

 

تیم مشاوران مدیریت ایران برای طراحی ، تهیه و تدوین یک طرح توجیهی دو ویژگی اساسی زیر را در نظر می‌گیرد :

 

چه کسی ” بیزینس پلن ” را مطالبه نموده ؟

  •  سازمان دولتی

  •  شرکت خصوصی

  •  شرکت داخلی یا خارجی

زیرا مشاور تهیه بیزینس پلن، برای هرکدام از این مخاطبین باید با ادبیات و جزئیات متفاوت ، این برنامه توجیهی را تهیه نماید، که نشان از تخصص و تجربه بالای مشاور خواهد بود.

 

هدف از ارائه این ” بیزینس پلن ” چیست ؟

توجه نمایید که هر کشوری بر اساس فرهنگ و انضباط اداری خویش به گونه متفاوتی به طرح کسب‌وکار تجاری می‌اندیشد و از بخش‌هایی از آن انتظارات متفاوتی دارد. پس مشاور طرح کسب‌وکار تجاری باید بر اساس تجربه و شناخت صحیح از مخاطب، در هنگام تهیه بیزینس‌پلن، روی برخی جزئیات تمرکز و دقت بیشتری مبذول نماید.

تیم مشاوران مدیریت ایران با توجه به تجربه و حضور مستمر در بازار بین‌الملل، از تفاوت بین نیاز سرمایه‌گذار چینی و یک سرمایه‌گذاری هلندی در مواجه با یک طرح توجیهی، کاملا آگاه است. این تجربه علمی و عملی سبب شده است که تاکنون هیچ‌کدام از طرح کسب‌وکارها تدوین‌شده توسط ما از سوی دریافت‌کننده آن رد نشود.

طرح کسب‌وکار شامل 6 جزء اساسی ( شرح خصوصیات کسب‌وکار ، استراتژی بازاریابی ، تحلیل رقبا ، طراحی و پیاده‌سازی برنامه ، اقدامات و مدیریت ، اطلاعات مالی ) و 26 جزء فرعی دیگر خواهد بود.

 

 

اهداف تهیه یک طرح کسب‌وکار تجاری

 

طرح کسب‌وکار ، موجب ایجاد شفافیت

هدف اصلی یک طرح کسب‌وکار، تعریف ماهیت کسب‌وکار بوده و نشان میدهد که کسب‌وکار این در طول زمان، به کدام سمت‌وسو خواهد رفت. اگر هدف و جهت مشخص‌شده باشد، کشف منابع موردنیاز برای رسیدن به این اهداف آسان‌تر خواهد شد. اگر طرح توجیهی تجاری به‌صراحت به بیان خصوصیات و ویژگی‌های کسب‌وکار، کالاها و خدمات بپردازد (حتی اگر تنها به تشریح یک خط تولید، یا یک سرویس خاص از سازمان بپردازد )، مدیران سازمان راحت‌تر می‌توانند گروه مشتریان ایده‌آل خود را تعریف نموده و در جهت جذب و وفاداری سازی انان برنامه‌ریزی نمایند.

طرح کسب‌وکار ، بیان کننده چشم‌انداز آینده

هر کسب‌وکاری در طول زمان برای دستیابی به موفقیت حتما توسعه، تکامل و سازگاری را تجربه می‌نماید.عوامل موثر بر رشد و توسعه کسب‌وکار، باید در یک طرح کسب‌وکاری تجاری به نحوی کارآمد بیان و نحوه تغییر حرکت شرکت در بازار، روندهای تقویتی و یا تضعیف‌کننده و همچنین روند نوآوری و تکنولوژیک بازار را موردبررسی دقیق واقع‌شده باشد.شفافیت اطلاعات و ارزیابی‌های موجود در طرح توجیهی به صاحبان کسب‌وکار این اجازه را می‌دهد که زمان آغاز تمام فعالیت‌های آینده سازمان را دانسته و با داشتن چشم‌اندازی مشخص، هدف‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت، عملی خواهد شد.

طرح کسب‌وکار ، ابزار جذب سرمایه

طرح کسب‌وکاری تجاری می‌تواند پتانسیل تولید پول توسط یک کسب‌وکار را نشان دهد، این همان چیزی است که یک سرمایه‌گذار به دنبال آن است. با قرار دادن آمار، نمودارها، اشکال و جزئیات مناسب، جذاب و منطقی در طرح توجیهی، شانس یک کسب‌وکار برای جذب سرمایه، بیشتر خواهد بود.

طرح کسب‌وکار ، ابزار جذب شریک یا همکار شایسته

طرح کسب‌وکاری تجاری را می‌تواند به‌عنوان ابزاری، برای فروش آینده کاری بهتر به نیروی انسانی، موردنیاز در بازار کار باشد. یک برنامه خوب و منطقی، سازمان را در جذب شریک، همکاری با تامین کننده و توزیع‌کننده خوش‌نام، استخدام مدیران حرفه‌ای لایه میانی سازمان، یاری می‌نماید.

طرح کسب‌وکار ، کمکی به مدیریت شرکت

طرح کسب‌وکاری تجاری، بر ساختار سازمانی تاثیر و سازمان را هدایت و راهبری می‌نماید. جایگاه و وظایف مدیران، مسئولین و کارکنان را نسبت به اهداف سازمان و سمت‌های اجرایی آنان مشخص می‌نماید.همچنین طرح کسب‌وکار به‌عنوان ابزاری مدیریتی است که مدیر می‌تواند به‌مثابه یک فانوس دریایی آن را مدنظر داشته و همواره جهت تصمیمات خود را با آن منطبق سازد.

 

بوم مدل کسب‌وکار کانواس BMC : Business Model Canvas

مدل کسب‌وکار ، منطق یک شرکت در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش را توصیف مینماید. امروزه تعداد بیشماری از مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه در حال ظهور هستند. شناخت این‌که کدام‌یک و در چه شرایطی نیاز صنعت شما است نیاز به تأمل و بررسی دارد. ما با بررسی مدل‌های موجود خصوصاً با به‌کارگیری و ترکیب مدل کانواس ( استروالدر-پیگنیور ) ” بوم مدل کسب‌وکار کانواس Business Model Canvas ” قادریم ، سند BP بومی‌سازی شده صنعت شما را به بهترین شکل ارائه نماییم. در ذیل نمونه‌ای از بوم طراحی این مدل ارائه گردیده است:

مشاوره طرح کسب‌وکار تجاری Business Model Canvas طرح توجیهی بیزینس پلن

خدمات تیم مشاوران مدیریت ایران IRANMCT در حوزه طرح کسب‌وکار تجاری Business Plan 

مدل کسب‌وکار شمارا با استفاده از جدیدترین تکنیک نوشتن بیزینس پلن Business Plan و نیز سایر تکنیک‌های موجود و یا تلفیقی از آن‌ها بهترین مدل کسب‌وکار را برای شما انتخاب، تهیه و ارائه نماییم.

 

طرح کسب کار تجاری , Business Proposal , بیزینس پلن , طرح توجیهی , بوم مدل کسب و کار , مدل کسب وکار , مدل جدید کانواس , BP سند , بوم مدل کانواس , Business Model Canvas , طرح کسب و کار کارآفرینی
Call Now