تداعیات برند چیست ؟

تداعیات برند Brand Associations

تداعیات برند ( تداعی برند ) جزو منافع برند محسوب نمی‌شود بلکه تصاویر و سمبل‌هایی هستند که با برند یا مزایای برند همراه شده‌اند . برای مثال می‌توان شکل تیک مانند برند نایک (Nike swoosh)، تصویر ستاره‌های سینمای بالیوود که روی صابون لوکس قرارداد ، رنگ آبی نوشابه پپسی ، جلوپنجره خاص بی.ام.دبلیو و مواردی از این دست را نام برد. تداعیات برند “دلیل خرید” نیستد بلکه به آشنا شدن با برند موردنظر و تفاوت آن با سایر برندها منجر می‌شوند و البته قابل‌جایگزینی نیز نیستند.

تداعیات برند ، کیفیت موردنظر برند را به ماهیتی شناخته‌شده پیوند می‌دهند. به‌ عنوان‌ مثال نام BMW با طراحی فوق‌العاده، رانندگی مفرح و مهندسی برتر عجین شده اند. در بسیاری از برندها، تداعیات برند درواقع حاوی نام صاحبان آن برند است، همانند بیل گیتس و مایکروسافت و همین‌طور ریلاینس .

تداعی برند Brand Association تداعیات برند

تداعیات برند چیزی نیست جز چیزهایی که در ذهن مصرف‌کننده تداعی می‌شود، زمانی که با برند مواجه می‌شود.

برند باید با چیزی مثبت پیوند خورده باشد که مشتری برند شما را مثبت تلقی کنند. تداعیات برند خصوصیاتی از برند هستند که ذکر نام آن برند ، در ذهن مشتری نقش می‌بندند. این تداعیات معانی ضمنی و صریحی هستند که مشتری را با نام یک برند خاص پیوند می‌دهد یا همراه می‌کند.می‌توان آن را به شکل میزان شناسایی و تشخیص یک کالا و خدمات خاص در بین سایر کالاها و خدمات مشابه تعریف کرد. هنگام انتخاب نام یک برند در نظر گرفتن این نکته بسیار اهمیت دارد که نام انتخاب‌شده نشان‌دهنده ویژگی یا مزیت مهمی از محصول باشد و جایگاه آن محصول را شکل دهد.

تداعیات برند از طرق زیر شکل می‌گیرد :

  • تماس مشتریان با سازمان و کارکنان آن

  • تبلیغات

  • تبلیغات دهان‌به‌دهان

  • قیمت فروش برند

  • تداعی برند از طریق افراد معروف و مفاهیم برجسته

  • کیفیت تولیدات

  • محصولات و برنامه‌های رقیب

  • کلاس یا دسته محصولاتی که برند به آن‌ها تعلق دارد

  • تبلیغ در نقطه خرید POP و سایر موارد

در صورتی که محصولات ارائه شده توسط برند ، بازارپسند و مطلوب باشند، تداعی برند به صورت مثبت حاصل می‌شود. مشتریان باید متقاعد شده باشند که برند مورد نظر دارای خصوصیات و ویژگی‌های مورد نیاز آن‌ها است. این مسئله باعث احساس مثبت مشتریان نسبت به محصول می‌شود. تداعیات برند (تداعیات مثبت) به سازمان کمک می‌کند تا نظر مثبت مشتریان را جلب کرده و وجود رقیبان را در بازار محدود کند.

برای مطالعه بیشتر در سایت ما کلمه ” تداعیات رنگ ” را جستجو نمایید.

مشاوره برندینگ / مشاوره برندسازی

4.8/5 - (18 امتیاز)