نام تجاری چیست؟

نام تجاری چیست ؟ ( اسم تجاری / نام برند )  Brand Name

یک بخش از برند است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا یک محصول را از دیگری شناسایی کند. نام تجاری باید به دقت انتخاب شود چراکه پیام اصلی یک محصول را به روشی اقتصادی و موثر در برمی‌گیرد. نام تجاری به راحتی می‌تواند در ذهن افراد قرار گیرد. انتخاب نام تجاری نیازمند تحقیقات زیادی است. نام تجاری الزاما به محصول مرتبط نیست.

به عنوان مثال “خطوط هوایی بریتانیا” که مکان محور است یا “پوما” که نام یک حیوان است و به معنای یوزپلنگ است یا “لوییس فیلیپس” که نام اشخاص است. در برخی حالات نام شرکت برای همه محصولات استفاده می‌شود مانند جنرال الکتریک.

نام تجاری ( اسم تجاری / نام برند ) Brand Name

ویژگی‌های یک نام تجاری خوب

 1. متمایز و خاص باشد ( مانند Kodak و Mustang )
 2. قابل توسعه باشد
 3. به‌راحتی تلفظ و شناخته شود و در ذهن بماند ( مانند Tide ).
 4. باید کیفیت و منافع محصول را در خود بگنجاند (مانند quickfix (تعمیر سریع)  و Lip guard (محافظ لب) )
 5. به‌راحتی به زبان‌های دیگر ترجمه شود
 6. قابلیت ثبت قانونی را داشته باشد
 7. باید بگوید محصول در چه گروهی قرار دارد ( News week )
 8. ویژگی‌های واقعی محصول را بیان کند ( Fire bird )
 9. نباید در زبان و یا گروه دیگر محصولات معنای بدی را به تصویر بکشد. (مانند Nova که نام خوبی برای خودرو نیست و در زبان اسپانیایی به معنای نمی‌رود است)

 

فرایند انتخاب یک نام تجاری مشهور و موفق

 • اهداف برندسازی را در قالب 6 معیار تعریف کنید. توصیفی، پیشنهادی، ترکیبی، کلاسیک، اختیاری و تخیلی. این مهم است که نقش برند را در استراتژی‌های برندینگ شرکت و ارتباط آن با محصولات و برندهای دیگر درک بکنیم. همچنین حیاتی است که نقش برند را در برنامه بازاریابی درک بکنیم و جزئیات گوشه بازار را در نظر داشته باشیم.
 • انتخاب چندین اسم. هر منبع مناسبی برای انتخاب اسم قابل‌استفاده خواهد بود که عبارت‌اند از خود سازمان، مدیریت، کارمندان، مشتریان و مشاوران.
 • آزمون کردن اسامی بر اساس اهداف برندسازی و ملاحظات بازاریابی جهت داشتن فهرستی همگن. نام برند نباید تلویحا چیزی را بیان کند، به‌راحتی تلفظ شود و الزامات قانونی را رعایت کند.
 • جمع‌آوری جزئیات بیشتر در مورد اسامی نهایی. می‌بایست یک جستجوی قانونی بین‌المللی انجام گیرد. این جستجوها به دلیل هزینه‌ای که دارند به صورت پی‌درپی انجام می‌شوند.
 • انجام تحقیق درباره مشتری. این تحقیق در راستای معنادار بودن و به یادماندن نام برند انجام می‌شود. ویژگی‌های محصول، قیمت آن و مشوق‌های فروش به مشتری نشان داده می‌شود که آن‌ها هدف نام برند و مسیری که این نام در آن استفاده خواهد شد را بفهمند. به مشتریان می‌توان بسته‌بندی‌های سه‌بعدی و انیمیشن نمایش داد. نمونه‌های مختلفی از مشتریان باید با توجه به گوشه بازاری که انتخاب کرده‌ایم بررسی شوند.
 • بر اساس موارد بالا مدیریت می‌تواند نامی را انتخاب کند که اهداف بازاریابی و برندسازی سازمان را حداکثر کند و سپس به صورت رسمی نام را ثبت کند.

انتخاب نام برند وظیفه مدیر عامل یا مدیر بازاریابی و یا مدیر برند و جزئی از عملیات برندسازی است.

4.7/5 - (20 امتیاز)