ارزش برند چیست ؟

ارزش برند Brand Value

ارزش برند چیست ؟

برندسازی به عنوان یک برنامه استراتژیک شرکتی ( راهبرد استراتژیک ) در سال‌های اخیر به وجود آمده است.

تمام سازمان‌های تجاری در تمام قسمت‌ها از طریق برندهای شرکتی خود در کنار محصولات مرتبط با برند برای خود هویت ایجاد نموده‌اند.

حقیقتا برندسازی یک برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی است. با این حال، استراتژی سرمایه‌گذاری برای ساخت برند و مدیریت شهرت نام تجاری شرکت چیزی فراتر از بازاریابی است.

برندسازی ، راهبردی است که به همراه مدیریت ارشد و مدیران بازاریابی توسط مدیرعامل یا سازمان مدیریت و اداره می‌شود.

طی سال‌های اخیر مفاهیم تازه‌ای از ارزش برند ، قدرت برند و ارزش ویژه برند و مواردی ازاین‌دست به وجود آمده و اندازه‌گیری می‌شوند.

ارزش برند Brand Value

شاید قبلا فعالیت‌های تبلیغاتی یک برند برای بازاریابان کمی دشوار بوده باشد، اما اکنون چنین نیست. ارزش برند و هزینه‌های مربوط به ایجاد یک نام تجاری به جزء قابل قبولی از ترازنامه تبدیل‌شده است.

سرمایه‌گذاری بر روی ارزش برند و هزینه‌های مربوط به ترویج نام تجاری در ترازنامه بودجه‌بندی و محاسبه می‌شود و در بسیاری موارد نرخ بازگشت سرمایه برند نیز جهت نشان دادن وضعیت ارزش برند در طول زمان محاسبه می‌شود.

مدیریت برند در سال‌های اخیر ارزش پیدا نموده است.

این حقیقت که برندهای معروف بین‌المللی بیش از 50 سال است که به‌خوبی ترویج پیداکرده‌اند خود این حقیقت را اثبات می‌نماید که برندهای تجاری قدرت به دست گرفتن یا شکستن بازار را دارند.

کوکاکولا، ژیلت، نستله ( تلفظ صحیح: نسله ) و برندهایی از این دست مدت‌زمان زیادی است که به وجود آمده‌اند و قدرت این را پیداکرده‌اند که معروفیت و ارتباط خوبی با مشتریان خود به دست آورند.

بازاریابان با اطلاع از قدرت رو به رشد برندها از طریق سفیران نام تجاری اقدام به پروراندن تصویر برند و ارزشگذاری برند نموده‌اند.

 هنرپیشه‌ها، ورزشکاران و دیگر افراد مشهور برای سبک زندگی‌ها و بسیاری از برند‌های لوکس به عنوان سفیران برندهای تجاری در سطح جهانی یا محلی شناخته‌شده‌اند.

به وسیله شخصیت سفیران نام تجاری است که بازاریابان قدرت ارتباط با مصرف‌کنندگان و ایجاد وفاداری مشتری را پیداکرده‌اند.

تشخیص قدرت نام تجاری، کار بر روی کیفیت محصول و تغییر مداوم چه در محصولات و چه در ارتقای سطح سفیران تجاری را طلب می‌کند.

ایجاد و رشد نام تجاری قوی در سطوح جهانی نیازمند این است که کل سازمان برند محور باشند.

بهترین نمونه در ترویج و تشخیص ارزش برند و همه‌گیر کردن آن، برند اپل است. اگر فکر می‌کنید تمام مردم جهان طرفدار برند اپل هستند اشتباه نکرده اید.

اما خود کارکنان سازمان نیز این برند را ستایش می کنند.

تمامی استراتژی‌ها، تصمیمات و تصمیمات هر روزه تجاری در تمامی سطوح در راستای ارتقا و قدرتمند سازی این برند قرار دارند.

تمامی سازمان به این برند باور داشته و تمامی فرایندهای کسب و کار در جهت ایجاد و ترویج برند و ارائه تجربیات عالی به مشتریان حرکت می‌کنند.

برند اپل به عنوان یک برند جهانی شاید بهترین نمونه از یک شرکت موفق باشد.

به همان اندازه که استراتژی برندسازی باید در راهبردهای شرکت در نظر گرفته شوند، به همان اندازه نیز بازاریابی باید بر روی جنبه‌های مختلف بسته‌بندی، طراحی و موارد این‌چنینی کارکرده و همچنان کاربر روی برند را نیز ادامه دهد تا با تغییرات زمان، بازارها، انتظارات مشتریان و سلایق آن‌ها مطابقت داشته باشد.

هر برند ارزش خاص خود را دارد. رهبری بازار و سودآوری یک محصول یا تجارت خاص از طریق ارزش آن برند مشخص می‌شود.

رشد قدرت برند و استفاده از ارزش برند به عنوان محرکی برای افزایش سودآوری و به دست گرفتن بازار نیازمند مدیریت متخصص برند است.

حفظ رهبری یک برند در گرو برنامه‌ریزی استراتژیک در چشم‌انداز بلندمدت است.

 

مطلب مرتبط : ارزشگذاری برند

مشاوره برندینگ / مشاوره برندسازی

5/5 - (17 امتیاز)