شخصیت برند چیست؟

شخصیت برند Brand Personality

شخصیت برند درواقع نحوه رفتار و گفتار یک برند است که به معنای اختصاص صفات و کاراکتر شخصیت انسان به برند برای دستیابی به تمایز است. این ویژگی‌ها حاکی از رفتار برند در هر دو بعد یعنی از طریق اشخاص به نمایندگی از برند (به عنوان‌مثال کارکنان) و همچنین از طریق تبلیغات ، بسته‌بندی، و غیره است. زمانی که تصویر برند و هویت برند در قالب صفات انسانی نمود پیدا کنند شخصیت برند نام می‌گیرند.

برندی نظیر Allen Solly  که باعث می‌شود شخصیت فردی که  آن می‌پوشد از مابقی افراد متمایز شود. و یا Infosys  نیز نمایانگر یکتایی ، ارزش، و روشنفکری است.

شخصیت برند چیزی جز شخصیت دادن به برند نیست. یک برند همچنین به عنوان یک شخصیت که مظهر این ویژگی‌ها شخصیتی (مثل :جورج کلونی و نسپرسو ) و یا صفات شخصیتی متمایز ( نام تجاری “Dove” به عنوان صادق، فمینیست و خوش‌بین ؛ نام تجاری “HP” نشان‌دهنده کمال، شایستگی و تأثیرگذاری) نیز مطرح می‌گردد. شخصیت برند نتیجه تمام تجارب مصرف‌کننده با برند است که منحصربه‌فرد و طولانی‌مدت است.

شخصیت برند باید از تصویر برند متمایز شود.

شخصیت برند Brand Personality

تصویر برند مزایا و ویژگی‌های ملموس (فیزیکی و کاربردی) برند را آشکار می‌کند درحالی‌که شخصیت برند نمایانگر ارتباطات احساسی  برند است.

 اگر تصویر برند دقیقا همان چیزی است که در ذهن مصرف‌کنندگان است، شخصیت برند آن جنبه‌ای از برند است که سبب ایجاد ارتباطات احساسی در ذهن مصرف‌کننده می‌شود.

شخصیت برند ارزش ویژه برند را توسعه می‌دهد. آغازگر گرایش برند است و کلید ورودی به هرگونه ارتباط و یا فعالیت بازاریابی برند است.در به دست آوردن دانش کامل از احساسات مشتریان در مورد برند کمک می‌نماید. شخصیت برند عامل ایجاد تمایز در میان برندها است مخصوصا زمانی که آن‌ها در بسیاری از ویژگی‌ها یکسان می‌باشند.

سونی در مقابل پاناسونیک. شخصیت برند برای پرانرژی و فعال نمودن استراتژی برند استفاده می‌شود به‌عبارت‌دیگر برای پیاده‌سازی استراتژی برند استفاده‌شده است. شخصیت برند نشان‌دهنده نوع رابطه‌ای است که مشتری با نام تجاری دارد. این وسیله‌ای است از طریق آن مشتری درباره هویت خود صحبت می‌کند.

شخصیت برند و افراد مشهور باید یکدیگر را تکمیل کنند. یک فرد مشهور قابل‌اعتماد،  تضمینی برای  آگاهی فوری، موردقبول واقع‌شدن و خوش‌بینی نسبت به نام تجاری است. این تصمیم‌گیری خرید مصرف‌کنندگان را تحت تاثیر قرار داده و همچنین وفاداری به برند را ایجاد می‌کند. به عنوان‌مثال :بازیگر زن بالیوود پریانکا چوپرا سفیر برند J. Hampstead ( شرکت بین‌المللی تولید پیراهن خاص و مرغوب ).

شخصیت برند نه‌تنها شامل ویژگی‌های شخصیتی است بلکه ویژگی‌های جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت یا کلاس اجتماعی و ویژگی‌های روان‌شناختی را نیز شامل می‌شود. ویژگی‌های شخصیتی آن چیزی هستند که نام تجاری به خاطر آن وجود دارد.

مشاوره برندینگ / مشاوره برندسازی

5/5 - (13 امتیاز)