اصل ۶۰/۳۰/۱۰

پیش‌ازاین در خصوص اصل پارتو یا اصل ۸۰/۲۰ مطلبی ارائه نموده‌ام و سپس در خصوص کاربرد قاعده پارتو در حوزه بازاریابی و فروش نیز مطلبی در اینجا منتشر نموده‌ام.

همیشه معتقدم که “گاهی اوقات بهترین اکتشافات، نتیجه ساده‌ترین مشاهدات است

“Sometimes the best discoveries are the result of simple observations”   – R.Hosseini

یادآوری مختصر از کاربرد قاعده پارتو 

 • زمان : ۸۰درصد نتایج حاصل‌شده از اقدامات ما، ناشی از ۲۰درصد زمان صرف شده است.
 • مشاوره : ۲۰درصد از دریافت‌کنندگان خدمات مشاوره، ۸۰درصد زمان ما را به خود اختصاص می‌دهند.
 • محصولات: ۲۰درصد از محصولات، ۸۰ درصد سود ما را فراهم می‌سازند.
 • مطالعه: ۲۰ درصد از محتویات کتاب، حاوی ۸۰ درصد مطالب کلیدی می‌باشند.
 • کار: ۲۰درصد از وظایف محوله، ۸۰ درصد حس رضایت شغلی را در ما ایجاد می‌نمایند.
 • سمینار: ۸۰ درصد از اثرگذاری یک سمینار ناشی از ۲۰درصد مطالب ارائه‌شده است.
 • رهبری: ۲۰درصد مردم، ۸۰درصد تصمیمات را اتخاذ می‌نمایند.
 • کارکنان: ۲۰درصد از افراد یک تیم، ۸۰ نتایج حاصله را رقم می‌زنند.

اصل 60/30/10 قاعده 60 30 10

از اصل پارتو به‌ اصل ۶۰/۳۰/۱۰

در بسیاری موارد در گزارش‌های سازمانی، مشاوره و آموزش‌های خویش، از اصل پارتو بسیار بهره برده‌ام، به‌خصوص در حوزه بازاریابی صنعتی و مدیریت برند. اجازه دهید بیشتر توضیح دهم .اصل ۶۰/۳۰/۱۰ یک اصل طلایی در دنیای طراحی و حفظ تعادل در کاربرد رنگ است، اکنون مانند بسیاری موارد مشابه، آن را به دنیای مدیریت آورده ایم. زیرا که علاقه به حفظ تعادل، مرزی نداشته و ندارد. برای ارائه مشاوره به یک سازمان نوپا Startup در جهت ساخت یک برند اجتماعی Social Brand در حوزه خرده‌فروشی گوشی موبایل در کشور انگلیس، متوجه شدم که بودجه آنان بسیار ناچیز و کمبود زمان، بزرگ‌ترین چالش پیش رویم بود. برای آنان کمپینی بین ۷ تا ۱۰ روز طراحی نمودم، قرار شد که تیمشان در مدتی کمتر از یک هفته یک بازی آنلاین طراحی نمایند (بازی تحت اپ فیس‌بوک بود).

آقای مارک بنیوک : برندهای علیه یکدیگر رقابت نمی‌کنند، آن‌ها بر سر سرعت رقابت می‌نمایند.

تمام توان حرفه‌ای و بودجه آن تیم را بر روی اصل ۶۰/۳۰/۱۰ قراردادم.

 •  ۱۰درصد بودجه را روی استراتژی، ارزیابی قراردادم، این کار کمک می‌نماید تا در مورد چیزی که تولید می‌نماییم اطمینان حاصل نماییم که این‌همانی است که مخاطب هدف، نیاز دارد.
 •  ۳۰درصد منابع را به خلاقیت و جمع‌آوری ایده، اختصاص دادیم.
 •  ۶۰درصد منابع را به رسانه‌هایی پرداخت نمودیم که می‌توانند در کانال‌های مناسب و بر اساس برنامه جمعیت شناختی از پیش تعریف‌شده ، پیام ما را به مخاطب هدف، برسانند.

آلبرت انیشتین : چیزهایی، نیاز است تا زندگی ما را ساده نمایند؛ اما خود انها ساده نیستند.

60-30-10rule اصل قاعده

در بسیار از کارهای مشابه نیز این فرمول را بکار گرفته‌ام و بسیار مفید بوده است. اکنون تمرکز اغلب مدیران بازاریابی و مشاوران حوزه بازاریابی تحت وب، بر بازاریابی محتوا Content Marketing است که در این خصوص از اصل ۶۰/۳۰/۱۰ نیز می‌توانند استفاده نمایند. این قاعده در کمپین‌های شرکت‌های نایک، سامسونگ، انگری برد و فارویل بکار گرفته‌شده است. مثال :

۱- نوشتن کتاب :

نویسنده معتبر آمریکایی، ست گولدین، بودجه‌بندی زمانی کتاب خویش را بر همین اساس صورت داد. ۱۰% از زمان خود را صرف برنامه‌ریزی، ۳۰% زمان صرف نوشتن متن کتاب و ۶۰% زمان خویش را صرف فعالیت‌های ترویجی مرتبط با کتاب خود نمود.

۲- شبکه اجتماعی :

غالب برندها اجتماعی موفق (نظیر ردبول، دیزنی و باربری)، ۱۰% از زمان خود را صرف تولید محتوا، ۳۰% زمان را صرف جمع‌آوری اطلاعات و آشنایی با مخاطب هدف و ۶۰% زمان خویش را صرف برقراری ارتباط معنادار با مشتری یا پاسخ سریع به درخواست مشتری می‌نمایند

۳- ارائه مطالب در سمینار :

استیو جابز در سال ۲۰۰۷ در هنگام معرفی آی‌فون کی.نوت (به‌عنوان بهترین معرفی تجاری تمام دوران شناخته‌شده است) از همین قاعده ۶۰:۳۰:۱۰ استفاده نموده است. ۱۰% زمان خویش را صرف بررسی تاریخی صنعت حوزه کاری خود نمود. ۳۰% را صرف برند اپل به‌عنوان یک کسب‌وکار نموده است و ۶۰% زمان را به معرفی آیفون و صحبت در مورد محصول نمود. ( استیو جابز در تمام ارائه‌های خود از یک‌روند داستان‌گویی Storytelling مشخص و حرفه‌ای استفاده نموده است که طرح‌ریزی آن، یکی از وظایف مدیریت برند در شرکت اپل است.)

اصل پارتو به‌ اصل 60/30/10

تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب این سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم است و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.

0 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 5 (0 votes, average: 0٫00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...
Call Now