بازاریابی شبکه ای ( نتورک مارکتینگ Network Marketing  )

تعریف بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای یا بازاریابی چند سطحی Multi-level marketing  یکی از انواع بازاریابی است که از دید مخزن کاریابی آمریکا به این صورت تعریف می‌گردد :

نوعی از استراتژی فروش است که یک شرکت ، محصولات خود را بدون حضور واسط ( عمده‌ فروش / خرده‌ فروش ) و حتی بدون تبلیغات ، مستقیما به دست مشتری می‌رساند و اگر مشتری از خرید خود راضی بود، قادر است تا محصولات شرکت برای دریافت سود به دیگران معرفی نماید ( برای محصولات شرکت بازاریابی نماید ).

باید به تفاوت بازاریابی شبکه ای با بازاریابی هرمی توجه نمایید.

network marketing بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ بازاریابی چند سطحی Multi-level marketing 

روش کسب درآمد دربازاریابی شبکه ای

هر بازاریاب حاضر در بازاریابی شبکه ای یک وظیفه دارد  و آن ” افزایش فروش محصولات ” است تا بتواند درآمد کسب نماید. کسب درآمد به دو شیوه است :

 • کسب درآمد به ازای فروش مستقیم کالا به مصرف‌کننده .

 • کسب درآمد به ازای فروش از طریق زیرمجموعه.

 

روش بازاریابی در سیستم بازاریابی شبکه ای

در بازاریابی شبکه ای ، فرد بازاریاب‌ با استفاده از بازاریابی حضوری ( بازاریابی رودررو ) یا تبلیغات کلامی محصولات شرکت را می‌فروشد و تا محصولی فروخته نشود ، پولی بین شرکت و فرد حاضر در این شرکت جابجا نمی‌شود و پورسانتی نیز تعلق نمی‌گیرد.

 

 ویژگی‌های بازاریابی شبکه ای

 

 • کانال پخش و توزیع 

فروش محصولات از طریق یک کانال مشخص توزیع و پخش تعریف‌ نشده است. مسئولیت فروش محصولات به افراد غیر مشغول در سازمان (مشارکت‌کنندگان / بازاریابان ) منتقل می‌شود.

 • بازاریان را صاحبان کسب و کار مستقل هستند.

بازاریابان را Independent Business Owners : IBO (صاحبان کسب و کار مستقل ) می‌نامند. درست است که محصول یک شرکت خاص را می‌فروشند اما برای خود کار می‌کنند و سعی دارند تا کسب و کار خود گسترش دهند.

 • فلسفه فروش

این روش بازاریابی و فروش دارای فلسفه فروش خاصی است که میگوید : تعداد بازاریاب‌ها را زیاد کن تا فروش افزایش یابد تا تو درآمد و سودت افزایش یابد.

 • تبلیغات

بازاریابی شبکه ای دارای تبلیغات وسیع نیست. تبلیغات در حد تبلیغات دهان به دهان است.

 • حقوق ثابت ندارد

شرکت از تعداد زیادی بازاریاب بهره می‌گیرد که استخدام نشده‌اند و به آنان تعهد نیز ندارد ( بیمه / اضافه‌کاری / … ) و فقط در ازای فروش به آنان پورسانت می‌دهد.

 • حمایت مالی

هیچ حمایتی مالی از سوی شرکت وجود ندارد و درآمد در ازای فروش است.

 • امتیاز حضور در شبکه

بازاریاب با حضور در شبکه میتواند محصولاتی را با تخفیف از شرکت دریافت و به مشتری بفروشد.

شباهت بازاریابی شبکه ای با بازاریابی هرمی

شاید گلدکوئست را یادتان باشد، بازاریابانش شبانه روز دنبال زیر مجموعه بودند. با پتو در ماشین جلوی در منزل فرد مورد نظر می‌خوابیدند تا بتوانند فرد را سریع به شبکه وارد نمودند. اصطلاحا فالو کنند.

این افراد بودند که پول خود را در بازاریابی هرمی گذاشته بودند و مجبور بودند که برای رسیدن به پول خود و بعد سود ، تلاش نمایند و به نوبه خود سرپرست یا بالاسری فرد تازه وارد میشدند.

در بازاریابی شبکه ای و بازاریابی هرمی،  این فرد به عنوان رابط یا سرپرست در شبکه حضور دارد و رابط بین شما فرد و بالاسری خود در شبکه است. این فرد وظیفه دارد تا به شما انگیزه تزریق و کمک فردی دهد تا شما فرد جدیدی را به سیستم وارد نمایید .

بیشتر بخوانید :   دوران کارت ویزیت Business Card به پایان رسیده است

ورود هر فرد جدید به این نوع بازاریابی به معنای :

 • افزایش تعداد بازاریاب‌های شرکت
 • افزایش شانس فروش محصولات شرکت
 • افزایش شانس رسیدن به سود

در هر دو سیستم بازاریابی ، بازاریاب زمانی به درامد و سود مثبت دست پیدا مینماید که تعداد فروش کالای وی زیاد باشد که حتما نیاز به افرایش تعداد افراد زیر مجموعه خویش دارد.

 

تفاوت بازاریابی شبکه ای با بازاریابی هرمی

در سیستم بازاریابی هرمی ( مانند گلدکوئست ) ، محصولی در کار نیست و اگر هم باشد فقط یک توهم بزرگ در خصوص ارزشش آن محصول وجود دارد ( مثل سکه ، ووچر هتل در آمریکای مرکزی ، …. ) . در همین ایران افرادی در این شبکه‌های هرمی کار نمودند که بعد از سالها ، حتی محصولات خریداری شده خود را نیز دریافت نکردند.

هر فرد یک محصول می‌خرد و وارد سیستم شده و با فروش یک محصول فرد دیگر را وارد مینماید . خرید محصول ، فقط بهانه‌ای برای گرفتن پول از افراد جدید است.

در سیستم بازاریابی شبکه ای ، محصولاتی واقعی وجود دارد که یک شرکت تولید نموده و در اختیار بازاریاب قرار می‌دهد تا وی به مشتری بفروشند. فرد با فروش یک عدد از محصول به جایی نمی‌رسد. بلکه باید با فروش تعداد زیادی از محصولات به درآمد و سود برسد.

شرکت هرمی به اعضایش حق کمیسیون می‌دهد تا افراد جدید را وارد کنند.

شرکت‌های هرمی محصولی نمی‌فروشند و پول‌های مشتریان را در یکجا جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند.

این شرکت‌ها در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران غیرقانونی هستند؛ چون در ازای جذب افراد پول می‌دهند به‌طور اجتناب‌ناپذیر فرو خواهند پاشید .

اصطلاحا بازار به حالت اشباع رسیده است ( جمعیت مشتاقان عضو نشده  محدود می‌گردد و یافتن عضو جدید ناممکن شود ) و شبکه رشد نمینماید.

در این حالت  بجز عده‌ای که در بالای هرم هستند همه دست خالی می‌مانند یا به عبارتی پول خود را می‌بازند.

 • نتایج تحقیقات آژانس‌های نظارت بر مصرف‌کننده آمریکا : بین ۷۰ تا ۷۵ درصد از بازاریابان حاضر در بازاریابی شبکه ای به درآمدهای بالا نمی‌رسند.
 • در کتاب Amway Forever آمده است : از ۳۳۰۰۰ بازاریاب حاضر در شرکت Amway’s تنها ۹۰ نفر موفق به کسب درآمد در حد متوسط جامعه شده بودند و 99.7 درصد توفیقی نداشتند
 • نتایج تحقیقات سال ۲۰۱۰ از فروشندگان شبکه Fortune در آمریکا نشان میدهد که درآمد ۸۴ درصد بازاریابان این شرکت از ۶۰۰۰ دلار در سال کمتر بوده  و ۳۰ درصد کل فروشندگان هیچ درآمدی نداشتند. توجه نمایید که در آمریکا یک فرد عادی ( کارمند یک سازمان ) باید درآمدی بین 70 تا 120 هزار دلار در سال داشته باشد.

تعریف بازاریابی شبکه ای نتورک مارکتینگ Network Marketing

سودآوری و درآمد در بازاریابی شبکه ای

در سیستم بازاریابی شبکه ای و بازاریابی هرمی ، بازاریاب باید تعداد افراد زیر مجموعه را بالا ببرد . اما مشکل کجا بروز میکند.

فرض که در سال 90 وارد یک سیستم بازاریابی شبکه ای شده‌اید و در حال حاضر 5000 زیر مجموعه دارید .

در سال 96 ؛ فرد جدیدی می‌خواهد به این شبکه وارد شود . این فرد باید به سرعت ، تعداد فروش را بالا ببرد تا درآمدش افزایش ‌یافته و سود نماید .

حال اگر اکثر افراد جامعه ( افراد به اندازه کافی دارای انگیزه ) در طی این 6 سال وارد این شبکه شده باشند ، این فرد جدید ، چگونه باید افراد جدیدی را عضو نماید ؟

بیشتر بخوانید :   رنگ برند در بازاریابی ، تبلیغات و برندینگ

با تعریف دولت ایران ، سیستم بازاریابی هرمی ، سیستمی است که بیشتر به جذب بازاریاب می‌ پردازد تا فروش محصول به مردم عادی – اما آیا در عمل این گونه عمل می‌شود ؟

با نگاهی به سیستم های موجود خواهید دید که تعداد بازاریابان این شرکتها از میزان فروششان بیشتر است.

رویای ثروتمند شدن با بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای هم مثل دیگر سایر شغلها نیاز به تلاش و برنامه دارد. بر اساس تحقیقات انجام در آمریکا و انگلیس ، تمام بازاریابان اولیه در شرکتهای هرمی و شبکه‌ای ( اعضای با سابقه ) سود خوبی کسب نموده اند و افراد جدیدالورود که در انتها و یا حتی میانه شبکه / هرم هستند سود چندانی نکرده و یا اصلا سودی نداشته اند.

پس درآمد فوق‌العاده با کار راحت برای برای همه اعضا به ویژه اعضایی که دیر به شبکه واردشده‌اند برای همه آنان غیرممکن است.

سیستم انگیزشی / تشویقی بازاریابی شبکه ای

اعضای قدیمی برای تحریک و تشویق افراد به کار بیشتر و دعوت دیگران ، همواره در تلاش هستند که این افراد را در سمینارها و گردهمایی‌هایی دورهم جمع نموده و تمام حرفه‌ها را تکرار کنند تا جوانه انگیزه در آنان خشک نشود. مثلا از یکسری از نمادها و شعارها استفاده می‌نمایند .

از یکسری جملات که میتواند به افراد جوان جویای درآمد زیاد و کار راحت تحریک کند. حتی فردی که سرمایه زندگی خود را از دست داده و به دنبال یک مسیر یک شب برای رسیدن به میلیون‌ها تومان پول است، را میتواند مجددا فعال نماید.

سیستم انگیزشی بازاریابی هرمی و بازاریابی شبکه ای

سیستم انگیزشی بازاریابی هرمی و بازاریابی شبکه ای دقیقا یک چیز و شبیه به هم است .

” کسب درآمد بالا و آزادانه ! “

در جلسات معرفی ( پرزنت ) شبکه بر نکات زیر تاکید میشود :

 • نیاز به هزینه‌ای از سوی شما نیست
 • نمی‌خواهی مدیر خودت باشی
 • زمان کاری شما منعطف است
 • هدف‌گذاری کن تا فلان خانه و ماشین را یک‌ساله بخری
 • مازاد درآمدت را میتوانی صرف فلان کارکنی
 • درآمد شما سقف ندارد
 • مالیات نمیدی
 • تنها مانع شما خود شما هستید
 • سودآوری سریع است
 • خودت ، رویاتو بساز

 

کلام آخر :

بازایابی شبکه ای یک روش بازاریابی است که نیاز به تلاش زیاد دارد. یک شبِ به پول زیاد نخواهید رسید و بر اساس گفته متخصصان بازاریابی در آمریکا ، این روش بازاریابی برای شرکت بسیار سودآور است ولی عملا افراد میانه شبکه و تازه واردین به درآمدهایی رویایی دست نخواهند یافت.

اگر شما چنین تلاش و پشت کاری دارید، چرا کسب‌و‌کار خودتان را راه اندازی نمی‌نمایید و قصد دارید برای لیدرها و شرکت کار کنید . مواظب زمان باشید. زمان هرگز بر نمی‌گردد.

 

مشاوره بازاریابی

مطالب سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم میباشد و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.

30 دیدگاه در بازاریابی شبکه ای چیست ؟ آیا وارد بازاریابی شبکه‌ای بشوم ؟ بازاریابی هرمی چیست ؟
 1. محسن کفعمی خراسانی ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ در ۱۴:۳۳ پاسخ

  خیلی عالی بود ممنون بسیار ب من کمک کرد خودم نتورکرم ولی ن بازاریابی شبکه ای بلکه استارت آپ و این مطالب خیلی خیلی ب من کمک می کند ممنون سپاسگزارم

 2. ممنون بابت این مطلب بسیار مفید بود

 3. چطور برای خودم کار کنم و کسب و کار خودم را راه بیاندازم؟ این قضیه برای اکثریت قریب به اتفاق جامعه غیر ممکن است.
  بازاریابی شبکه ای در ایران بسیار جوان است و تمام افرادی که امروز وارد این شبکه می‌شوند و به رشد خود در طی حداقل پنج سال آینده ادامه دهند در راس هرم خواهند بود. در ایران فعلا کمتر از نیم درصد مردم و کمتر از یک دهم درصد فروش کل کشور از طریق این شبکه صورت می‌گیرد پس اگر در نهایت ۱۰ درصد مردم عضو این شبکه شوند که احتمالا بیشتر از این خواهد بود. هر فردی که امروز وارد شبکه می‌شود میانگین بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ زیر مجموعه و چند صد میلیون فروش خواهد بود و میتواند درآمد ثابت بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون داشته باشد. البته به شکل میانگین چون در این بین افراد تازه وارد شبکه شده بسته به میزان تلاش خود می‌توانند میزان فروش بسیار متفاوتی داشته باشند.
  با تشکر

  • درود. سپاسگزاریم که نظر خود را با ما در میان گذاشتید.
   محاسبات در دنیای واقعی اینگونه نیست. این مواردی که شما فرمودید تنها ارزوهای لیدرها است که موجب ایجاد انگیزه در تازه واردین میشود . تزریق امید برای رسیدن به فردایی بهتر.
   امروز تلاش کن ، که ما بیشتر درآمد داشته باشیم ، فردا نوبت تو است. این فردا چه زمانی خواهدرسید ؟!!!

 4. آقا دمت گرم خیلی خوب توضیح دادید استفاده کردیم از چاله به چاه نیافتیم

 5. ممنون از مطالب

 6. مطلب خوبی بود ولی نکته اینجاست که درآمد یک فرد ۱. از فروش خود و ۲. تربیت فروشندگان و درحقیقت ساختن سازمان فروش است . لذا در آمد شما از شما به پایین است و ربطی ندارد شما کی به شبکه پیوسته اید و در آمد شما از ۷ نسل سازمانتان است. مثلا شما به ازای فروش سازمانی ۵۰میلیونی پاداش ۳ میلیونی و بازای فروش سازمانی ۱۰۰ میلیونی پاداش ۷ میلیونی میگیرید.
  متاسفانه اطلاعات راجع به بازاریابی شبکه در ایران بسیار اندک است حتی در میان نخبگان. و بدتر از آن هم اطلاعات ناقص! البته ماهم اوایل اینگونه بودیم ولی اطلاعات صحیح را از کتابها کسب میتوان کرد نه از سایتهایی که یک فرد نوشته. و اگر نویسنده خود میدانست که چطور در ازای تلاش کافی میتوانست به هدفهایش برسد حتما همین کار را میکرد

 7. فقط میتونم بگم ممنونم.مقاله تمیزی بود.

 8. رامین خیابانی ۱۳۹۸-۰۸-۱۵ در ۰۲:۳۹ پاسخ

  اقامرسی واقعن این کلام اخرمنو اگاه کرد اگه پشت کاری دارم وسه حرفه خودم تلاش کنم مرسی شما با این اطلاعات من رو ۱ سال به جلو کشیدن متشکرم انشالاه که موفق باشید

 9. سلام من فکرمیکنم اطلاعات شماراجب بازاریابی شبکه ای کامل نیست.چون هرفرددرآمدش بستگی به تلاش خودش داره زیرمجموعش بیشتربشه کالابیشتربفروشه پورسانت بیشترمیگیره.لطفاتحقیق کنید.تنهاراه پول درآوردن همین است وگرنه بایدده سال کاربکنی تابتونی یه ماشین بخری ولی شک نکن توبازارشبکه ای تلاشت روزیادکنی یک ساله به طورمثال ماشین میخری.ممنون

 10. مطالب تو عالی بود مرسی فقط یه سوال
  شرکت بادران کستران میخواد شعباتشو تو افغانستان باز کنه بنظر تون چجوریه خوبه بهشون بپیوندیم یا نه ؟

 11. به مخاطبیت مقاله ارائه شده پیشنهاد میکنم حتماً بیشتر تحقیق کنن و صرفاً به مطالب ارائه شده فوق اکتفا نکنن. منطقیه که افرادی که زودتر وارد بازاریابی شبکه ای میشن سود بیشتری هم ببرن پس حسود نباشیم. مطمعناً افرادی که تازه شروع میکنن هم باید تلاس کنن که زیرمجموعه و شبکه خودشون رو گسترش بدن و این امر یک شبه اتفاق نمیفته.در حال حاضر در ایران این بیزینس نو پا هست و تو همین سالها افراد زیادی هستن که به استقلال مالی و زمانی رسیدن و افراد زیادی هستن که در این مسیر قرار دارن و درامدهای عالی کسب کردن. بسیاری از از همین افراد که در این بیزینس فعال هستن در ۲ سال فعالیت به درامد ماهانه ۵ الی ۱۰ میلیون تومانی که بیشتر از حقوق یک کارمند ۲۰ سال سابقه هست رسیدن و با قدرت شبکه رو به رشد خود درامدشون تصاعدی رشد میکنه. تجربه نشون داده که هر پیشرفت و نواوری از ابتدای وجود بشر تا کنون با مقاومت و مخالفت همراه بوده و بیشتر افرادی که دانششون کامل نبوده یا به دلیل ضعف در خودشون در اون زمینه موفق نبودن د. مقابل کلیات موضع و جبهه میگیرن. یک فرد ورشکسته هیچ وقت خودش رو مقصر نمیدونه. این موقعیت جدید و نوپایی هست که میتونه اقتصاد کشور رو هم متحول کنه. پس از تمام کسانی که بدون داشتن اطلاعات تخصصی و از سر ناآگاهی ممکنه مانعی برای پیشرفت مخاطب بشن درخواست میشه مخاطبین رو گمراه نکنن . از کسانی که میخوان در خصوص بازاریابی شبکه ای بیشتر بدونن هم توصیه میشه که آگاهانه تحقیق کنن و از افراد موفق در این زمینه اطلاعات کسب کنن.توجه کنیم که در هر بیزینسی هم افراد موفق وجود داره هم افراد ورشکسته پس مشکل از بیزینس نیست.

 12. تنهاترین راه نجات مردم از این شرایط داغون اقتصاد کشور و تعداد بالای افراد بیکار فقط و فقط تجارت بازاریابی شبکه ای اگر کسی تو این سیستم به معنای واقعی اصول درست آموزشی و حرف هایی که بالاسری ها میزنن عمل کنه قطعا سازمان خوبی رو تشکیل میده با درامدهای بالا..من ۱ ساله دارم بازاریابی شبکه ای کار میکنم و جدا از پول درس زندگی قدرت اعتبار احترام و… خیلی چیزهای دیگه تو این سیستم یاد گرفتم که تا ابد به درد زندگیم میخوره و اون هایی ک ممیام بی دلیل و مدرک حرف های مفت راجب بازاریابی شبکه ای میزنن و نظر میدن برن وضعیت مملکت رو تا ده سال اینده نگاه بکنن که تجارت های الکترونیکی جای عصر صنعتی و کهنه رو میگیره و نتوورک هم ی روزی فراگیر میشه.اون افرادی که واقعا با دلو جون و عشق در نتوورک خودشون رو تغییر دادن و چسبیدن به کار درک میکنن صحبت های منو و من الان یک جوونه ۲۵ ساله تمام آینده و حال خودم رو مدیون شرکت بیز و تیم اِیس تیم هستم.
  امیدوارم هر شخصی که فکر میکنه خیلی زرنگه و میاد برای تحقیق کردن راجب بازاریابی شبکه ای تو این سایت ها میچرخه و ذهن خودش رو الکی منفی میکنه حتما این پیام من رو بخونه که دوست عزیز برای تحقیق کردن راجب شرکت و تیم نتوورک فقط و فقط از افراد موفق تو اون تیم تحقیق کن نه توی گوگل و هزارتا افراد شکست خورده ک ذره ای از ام ال ام و بازاریابی شبکه ای درکی ندارن و چون خودشون نتیجه نگرفتن میخان بی عرضگی خودشون رو توجیه کنن و بقیه رو منفی کنن.اگر اهرم و تصاعد رو درک کنی عاشق تجارتت میشی و هیچوقت راجبش بد نمیگی و با دل و جون کار میکنی و از خوبی هاش میگی.
  جهان سومی ها آدم های منفی گرایی هستن و فقط نکات منفی رو جذب میکنن به خاطره همین ذهنیت های کوتاه و بسته هست که همچنان جهان سومی هستیم و عادت دارن به بردگی کردن و عرق ریختن و درامد های زیر خط فقر.
  بیدار شین از این خاب مزخرف جهان داره سمت اینترنت و شبکه میره و هنوز هم همه منتظرن تا این شرکت ها جمع بشه در صورتی که چ بخاین چ نخاین تا ۴ ساله دیگه بازاریابی شبکه ای همه گیر میشه و همه راهی جز تجارت الکترونیک ندارن.
  خواهشا برین تاریخچه ی افراد موفق و ثروتمندان دنیا رو بخونین ک همه از طریق شبکه سازی اوج گرفته ان و بعد بیاین رو هوا نظر بدین.نتوورک راه سریع پولدار شدن نیست اما راه مطمئن برای پولدار شدن به شرط رعایت کردن اصول و آموزش هاش.
  شرکت بیز و تیم اِیس تیم قدرتمند ترین و پرفروش ترین تیم بازاریابی شبکه ای ایران شناخته میشه و شما منفی باف ها بشینین همچنان اوج گرفتن نتوورکر هارو تماشا کنین.
  یاعلی بدرود

 13. از شرکت های بازاریابی شبکه ای و اون کلاس های انگیزشی شون متنفرم، خصوصن پنبه ریز. **** ها.

 14. سلام وعرض ادب خدمت همه دوستان علی الخصوص جناب آقای حمیدنژاد.لطف کنید بجای این حرفها واظهارنظرهای پیشرفته دریک کلاس نوشتارزبان فارسی شرکت کنید تا املای کلمه خواب را به اشتباه خاب ننویسید.واقعا برای کسی که ادعای فهم وکمال از بازاریابی شبکه ای و به روزبودن رو داره غلط املایی داشتن در نوشتاربه دور ازذهن هستش.

 15. دقیقا بالاخره یه زمانی میرسه که دیگه شبکه اشباع شده و عملا دیگه نمیشه کسی رو عضو کردکه از طریقش بشه به درآمد رسید
  بازاریابی شبکه ای تمامه

 16. دولت باید جلوی اینگونه کسب و کارهای حبابی رو بگیره.
  هزینه و زمانی که افراد صرف می کنند واقعاً غیرقابل بازگشت هست.
  امیدوارم بجای اینکه چندین سرهنگ در شبکه های تلویزیونی به توضیحات و تبلیغات درمورد این شبکه ها بپردازند (کلیپهایی که معمولا توسط شرکت ها به افراد داده میشه)، به سوی دستگیری عاملان این فسادها قدم بردارند.

 17. عالی بود
  ممنون

 18. خدا نگذره از این بازاریابی شبکه ای . واسه پر کردن کیسه خودشون رویاسازی واسه ما میکنند اما در اصل رویای خودشون به حقیقت می پیونده. لامصب ۱۰ میلیون مفت و مجانی با یک کارت الکی میگیره از تو و سه عضوت بعد ۱۰۰ بهت پورسانت میده. لعنت به فسائ

 19. پراکنده گویی در خصوص بازاریابی شبکه ای یا فروش مستقیم به جایی نخواهد رسید. هر ساعت که کسی برای یک شغل شروع به تلاش کرد نتایجش به دیدگاهش از آن شغل محدود خواهد شد. یک کارمند یا کارگر می تواند با خلوص نیت و صداقت برای کارفرما کارکند ولی رشد در ساختار کارمندی و کارگری محدود است.
  یک مغازه دار می تواند با ساعت ها باز نگه داشتن مغازه درآمد داشته باشد و در صورت بسته بودن مغازه درآمدی نخواهد داشت.
  یک پزشک متخصص جراح تنها در صورت حضور در اتاق عمل درآمد دارد با بالا رفتن سنش کم کم چنین درآمدی را از دست خواهد داد به خاطر همین از درآمد جاریش برای سرمایه گذاری استفاده می کند (مانند خرید ملک) تا از عواید آتی و مستمر آن بهره ببرد. کاری که کارمندان و کارگران و مغازه داران زیرک هم انجام می دهند تا از درآمد غیر خطی هم سود ببرند و با تورم رشد کنند.
  شغل های نام برده در ازای گذاشتن زمان به طور مستقیم درآمد دارند (درآمد خطی) و اگر با زیرکی از درآمدشان در سرمایه گذاری استفاده گردد مفهوم درآمد غیر خطی یا اهرم خواهند داشت، چیزی که فروش مستقیم یا بازاریابی شبکه ای به خوبی استفاده می کند و با ورود در هر زمانی، می توان همکاران خود را انتخاب و با گسترش آن در طول زمان به نتایج تصاعدی دست یافت که دور از ذهن های بی حال، شکست خورده و مایوس می باشد.
  بازاریابی شبکه ای خوب است

 20. متاسفانه در ایران علاوه بر مشکل هرمی بودن و افزایش تصاعدی تعداد بازاریابان که قطعا کار یافتن مشتریان جدید و افزایش زیرمجموعه را مشکل و مشکلتر می کند.
  مشکلات بازاریابی شبکه ای
  ۱-عدم اعتماد و بدبینی مردم به بازاریابی شبکه ای و فعالیت ها که البته کاملا قابل توجیه است.
  ۲-ارائه کالاهای با برندهای ناشناخته در بازار رسمی و سنتی و دلیل منطقی آن این است که مشتریان نتوانند مشابه آنرا در بازار بیابند و قیمت واقعی آن را بدانند و شرکت بتواند با قیمت های بالا ، که هزینه مالیات و پورسانتها و ….. را جبران کند ، کالا بفروش برساند.
  ۳-ارائه کالاهایی که برای مشتریان چندان ضروری نیستند و فقط بدرد کسانی می خورند که پول اضافه داشته و بخواهند برای سرگرمی ، کنجکاوی و یا بالا بردن سطح کلاس زندگی خود آنها را خریداری کنند که البته شامل اکثریت مردم ایران نخواهد شد .
  ۴-کالاها با قیمت بالاتر از کالاهای مشابه در بازار فروخته می شوند ،اصولا خلاف منطق است که با حذف واسطه ها و فروش مستقیم ، قیمت کالا افزایش یابد!!! و با توجه به نوع کالاهای موجود در این شبکه ها و عدم نیاز فوری و ضروری مشتریان به آنها و وجود داشتن کالاهای مشابه ، شناخته شده و با قیمت پایین تر در بازار قطعا استقبال مردم برای خرید این کالاها پایین می آید.
  ۵-متاسفانه مدیران این شرکتها در ایران فقط به سود بالا و مقطعی فکر می کنند و با انتخاب کالاهای خاص و فشار به بازاریابان آنها را وادار می کنند که ، با اصرار شک برانگیز کالاهایی که مشتری تمایلی به خرید آنها ندارد را به او بفروشند و همین باعث بی اعتمادی بیشتر خواهد شد ،
  اینجا ایران است!!!!!! اگر کالایی واقعا ضروری باشد و کیفیت و قیمت مناسبی هم داشته باشد را که با اصرار به شما نمی فروشند!!!! این نوع کالاها سهمیه ای است!!! برای این کالاها باید صف بگیرید!!! پارتی و آشنا داشته باشید !!!!! و تمام شهر را باید بدنبال آن بگردید!! و ……………
  با این وضعیت بنظر نمی رسد افراد زیادی بتوانند از این روش درآمد مشروعی کسب کنند .
  بازاریابی شبکه ای

 21. با سلام. متاسفانه در این مقاله نگاه علمی به تجارت بازاریابی شبکه ای نشده است؛ اولاً نویسنده موضوع اشباع را مطرح فرمودند که دست کم در ایران به این زودی و به این راحتی اتفاق نمی افتد و در مجموع این تجارت به گونه ایست که در مقاطع مختلف با خدمات متنوع تر امکان جبران عدم رشد شبکه را با فروش مستقیم بیشتر و سودآوری برای اعضا به وجود می آید. در آینده نزدیک بحث بر روی بازاریابی شبکه ای جای خود را به بحث بر روی شرکت های بازاریابی شبکه ای خواهد داد. حضورمقتدرانه شرکت های بزرگ بازاریابی شبکه ای دنیا پس از ۸۰ سال موید این گفته هست.
  دوماً نکته آخر که به نوعی ضربه آخر را بر پیکر جویندگان اطلاعات در خصوص این تجارت وارد کرد البته جویندگان غیر جدی و سطحی، موضوع “راه اندازی کسب و کار خودتان” هست که نویسنده نگفتند با چه مبلغی و چه ریسکی می توان یک کسب و کار ابتدایی حتی راه اندازی کرد؟ ایشان اشباع که شاید چندین سال طول بکشد تا به وقوع بپیوندد را ریسک بزرگ دانستند اما از ریسک بالای کسب و کارهای امروزی غافل ماندند.
  نگاه کنید واقعیت امروز این است؛ دو تا بز گوش پهن را امروز در سایت دیوار سرچ بزنید بالای ۱۲ میلیون قیمت خورده حالا با این دو تا بز می شود چه کار کرد؟ یک نفر بخواهد روی گاری فلافلی راه اندازی کند با همه مصیبت هایش باید دست کم ۶۰ میلیون تومان پول داشته باشد بعد همه وقتش را دنبال همان ۶۰ میلیون خودش بدود! لکن در این تجارت شما بدون ریسک و بدون هزینه امکان تجارت پیدا می کنید که از این حیث برای کشور ما که در بحران به سر می برد اتفاق خوش یمنی خواهد بود.
  بازاریابی شبکه ای با فروش مستقیم هزینه های زیاد واسطه ای را حذف می کند و این سود آزاد شده را تحت نظارت قانونی طبق پلن درآمدزایی بین تولید کننده، شرکت و بازاریابان تقسیم می کند. کالاهای مصرفی هم از کیفیت خوبی برخوردار هستند و در این مقطع بیشتر روی برندینگ محصولات کار می شود و مراحل تخفیفات و مصرف هم از راه خواهند رسید.
  و البته ابعاد آموزشی و مهارت سازی در این تجارت نقطه عطف آن هست که از دید نویسنده و بسیاری از مردم به ویژه کسانی که حتی مدارک تحصیلی بالا هم دارند پنهان مانده است و یا ارزش آموزش و مهارت را نادیده گرفته اند. چه بسا افراد با توانمندی که در این سیستم به دست می آورند می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و گرنه کمتر کسی در ابتدای شروع این تجارت خود توانایی های لازم برای اداره کسب و کار خود را دارد و با آموزش و حمایت های تیمی و گروهی ذهنیت کارآفرینی به دست می آورند.
  توصیه می شود جویندگان با نگاه ژرف تری موضوع را بررسی کنند…

 22. بازاریابی شبکه ای . نت ورک همش الکیه نرید دنبال این کارها. کلی خرید کنید بعد از چند ماهه به زور محصولات خودتو بفروشید. تازه پول خودت می یاد تو حسابت. نفعش واسه تو نیس باید بگردی واسه خودت عضو پیدا کنی. وقت با ارزش رو صرف چنین کارهای الکی صرف نکنید. واقعا خیلی مسخره اس

 23. ممنون وسپاس گذارهستم ازاین آگاهی واطلاعات واقعی

 24. بازاریابی شبکه ای یک علم و یک تجارته و در مورد یک علم وسیع و تجارت گسترده به نوشته های یک فرد نمیشه استناد کرد. چرا به دنبال صحبت های افراد شکست خورده در این تجارت هستید؟ چرا از کسی که توی این سیستم موفق شده کسب تجربه نمی کنید؟ چرا بی عرضگی یک نفر دیگه رو به خودتون نسبت می دید؟

 25. سلام‌بر استاد عزیز
  ممنون از اطلاعات مفیدتون
  با این‌بخش از صحباتون کاملا موافقم ک شمایی که اینقدر انگیزه بالا و توانایی در خودتون میبینید که میتونید چیزی رو تبلیغ کنید پس چرا روی کسب و کار خودتون تمرکز نمیکنید
  بازم سپاسگزارم

 26. آفرین که ماهیت گلد کویست و گلد ماین را رو می کنید

 27. با سلام خدمت همه عزیزان
  من خودم در بازار یابی شبکه ای فعالت کرده ام
  چند نکته که خیلی به نظرم مهم است را برایتان باز گو می کنم امیدوارم مفید باشد
  ۱- لیدر ها معمولا درباره در آمد ها اغراق می کنند این گونه نیست که هر کسی وارد بازار یابی شبکه ای شد بعد از مدتی پولدار است
  ۲- در دورهمی ها سوار بر احساسات جوان ها می شوند و با نشان دادن بالادستی ها و خودرو هایشان افراد را ترغیب می کنند که وارد این کار شوند در صورتی که افرادی در این سیتم موفق می شوند که بتوانند کالاهای شرکته ا () معمولا گرانتر از بازار است ) بفروشند که این کار بسیار سختی است و همچنین زیر مجموعه های آنها هم باید بتوانند بفروشند
  ۳-کالای این شرکت ها معمولا گرانتر از بازار است و توسط برخی از افراد زیر فروشی هم صورت می گیرد که مصرف کننده به راحتی می تواند زیر قیمت مصزف کننده و حتی برخی مواقع نصف قیمت کالا را خریداری کند

  در هر صورت اگر فروشنده نیستید به هیچ وجه وارد این کار نشوید و وقت و سزمایه خود را هدر ندهید

 28. سلام .
  دنبال نتورک نرید من رفتم شرکت بیز ، خلیج فارس یه مشت آدم آشغال اند که فقط وقتی میری از این کار
  تعریف میکنن و میگن بیا اینجا خوشبخت شو و به هدف هات تو زندگی برس ولی فقط میخوان بری زیرومجموعشون شی
  یه خریدی بزنی که پورسانت گیرشون بیاد ، بهشون گفتم منصرف شدم تا تونستن زور زدن که نگهم دارن ولی وقتی قاطع گفتم نه
  خود واقعیشون و نشون دادن خیلی بد برخورد کردن ، در مورد برگردوندن جنس ها هم گفتن نمیشه هر کار دوست داری بکن به ما
  ربطی نداره همون اول نمیگن اگه پول بدی بخری بعد منصرف شی جنس ها رو ازت پس نمیگیریم و پولت و بهت برنمیگردونیم


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما از طریق واتس آپ