جايگاه‌‌ یابی BMW

 ترجيح بسياری از شركت‌ها در اتخاذ رويكرد خود براي جايگاه‌ سازی ( جایگاه‌ یابی ) Positioning اين است كه قبل از معرفي نقاط تمايز خود از ساير برندهای رقيب، مصرف‌كنندگان را در مورد انتخاب رده‌ی محصول مورد فعاليتشان آگاه سازند.

اساس اين باور اين است كه مصرف كنندگان نياز دارند بدانند در ابتدا، محصول چيست و چه نقشي را ارائه مي‌نمايد و سپس در مورد اين كه آيا اين برند برتریهايی را بر رقبا دارد يا خير، تصميم‌ بگيرند. براي معرفي محصولات جديد ، انجام برنامه‌های بازاريابی مجزا لازم است تا مصرف‌كنندگان به‌درستی درباره‌ی تعلق برند به رده‌ی محصولات، آگاهی كسب كنند و در مورد نقاط تمايز آن مطلع شوند.

جایگاه‌‌ یابی BMW در بازار ایالات متحده آمریکا

براي برندهايي كه از منابع مالي محدود برخوردارند و قادر نيستند مبارزات تبليغاتي مجزايي را انجام دهند اين نكته به اين معناست كه راهبرد بازاريابي اين شركت‌ها بايد به نحوي توسعه يابد كه عضويت برند در رده‌ي فعاليت خود قبل از نقاط تمايز آن ذكر شود. اما برندهايي كه منابع مالي مناسبي برخوردارند مي توانند با بهره‌گيري از فعاليت‌هاي بازارايابي، همزمان اين نكات را مورد تاكيد قرار دهند. با وجود اين، تجربه‌ها نشان داده كه تلاش‌هاي سازمان براي ارائه اطلاعات و آگاه ساختن مشتري‌ها از تعلق برند به رده‌ي فعاليت مشخص و ذكر نقاط تمايز به صورت همزمان ، در يك آگهي تبليغاتي اغلب با شكت مواجه شده است.

BMW در اوايل دهه‌ي 1980 تصميم گرفت تا با هجوم رقابتي قدرتمند، به بازار آمريكا راه يابد و برند خود را به عنوان اولين خودروي لوكس ارائه دهنده هر دو ويژگي عملكرد و جذابيت‌هاي ظاهري جايگاه سازي نمايد.در آن زمان خودروهاي لوكس امريكايي اغلب به عنوان خودروهاي برخوردار از عملكرد نامناسب قلمداد مي‌شدند. در نقطه مقابل، خودروهاي داراي عملكرد بالا ، محروم از ويژگي‌هاي ظاهري بودند.

BMW با بهره‌گيری از يك برنامه مدون و هوشمندانه‌ي بازاريابي، به‌طور هزمان نقطه‌ي تمايزي در زمينه شاخص‌های عملكردی PIs ( عملكرد بالا ) براي محصولاتش طراحي كرد كه نقاط اشتراكي با برندهاي لوكس و تجملي امريكايي را در برداشت. به موازات اين امر، شركت نقطه تمايزي در زمينه ويژگي هاي ظاهري و تجملي بودن براي محصولاتش معرفي كرد كه نقاط اشتراكي با خودروهاي برخوردار از عملكرد و كيفيت بالا را نيز در برداشت. اين برنامه‌هاي بازاريابي هوشمندانه به شعار (آخر خودرو) معرفی شد و با ايجاد چتري از شاخص‌های عملكردی و ظاهری ، از فروش چشم‌گيري در اين بازار برخوردار شد.

 جایگاه یابی برند bmw بی ام دبلیو

نوشته شده توسط مهندس رضایی

5/5 - (12 امتیاز)