بازاریابی بانک‌

نظام بانکی کشور نیازمند تحول در حوزه بازاریابی (بازاریابی بانک‌ و خدمات بانکی )  است اما تحولی که مبتنی بر ارائه راهکارهای نوین خدمات بانکی به منظور بهره‌گیری از تحولات و دانش روز بانکداری و افزایش انگیزش در مشتریان می‌باشد. از مهم‌ترین معضلات بانکی‌های کشور، عدم هماهنگی با تغییرات نوین جهانی می‌باشد و این مورد به علت عدم تخصص و دلسوزی مدیران کلان این بانک‌ها می‌باشد. به این معنا که این مدیران، خود را بخشی از سیستم بانکی ندانسته و به قول معروف “تعلق خاطر” به بانک نداشته و به بانک به محلی برای دریافت حقوق ثابت، پست و مقام می‌نگرند. در بهترین مورد تنها سعی دارند با زدن بچ سینه و یا شرکت در جلسات بیهوده، خود را بخشی از مدیریت و مغز متفکر سیستم بانک نشان دهند. در حالی که این مدیران فراموش نموده‌اند که ان‌ها بخشی از بدنه تکنوکرات[1] بوده و به قول معروف باید دست به آچار و متخصص باشند.

بازاریابی خدمات بانکی Bank Marketing

از مهم‌ترین مشکلات این‌گونه مدیران بانکی :

 • عدم برخورداری از دانش مدیریت مرتبط به علوم بازاریابی که در دنیای خدمات به آن بازاریابی خدماتی Service Marketing  گفته می‌شود . متأسفانه مدیران عالی بانک‌ها ، نهایتاً دارای تحصیلات مدیریت علوم بانکی بوده که بدون هرگونه ارتباط تخصصی به مبحث بازاریابی نوین خدمات بانکی می‌باشد.
 • عدم استفاده از تجربیات شرکت‌ها و مؤسس‌های مشاوره خدمات بانکی حرفه ای.
 • استخدام افراد بی تجربه و با سطح علمی پایین برای کار بر روی علوم بازاریابی تخصصی و فقط به صرف داشتن حداقل نیازمندی‌های استخدامی .
  ( سن. جنس. تحصیلات دانشگاهی . کارت پایان خدمت !!! )
 • حضور مدیران بازنشسته از سایر بانک‌ها که در زمان خدمت و در بانک خود به توفیقی دست پیدا ننموده‌اند .
  چه خوب گفته‌اند : گر اگر طبیب بودی سرخود دوا می‌نمودی.
 • عدم وجود یک مدیریت بازاریابی تخصصی مستقل در اغلب بانک‌ها و محول نمودن این مهم به بخش اعتبارات و یا از ان مضحک‌تر واگذاری نمودن این بخش به مدیریت هر شعبه، به این معنا که هر شعبه بتواند به صورت خود مختار (مدیریت جزیره ای) عمل نماید.
 •  سرمایه گذاری بر “بنچ مارک Bench Mark” و عدم توجه مدیریت خلاقیت و نوآوری.
 • عدم استفاده از سرمایه فکری کارکنان موجود برای ایجاد خدمات نوین.
 • علاقه به ایجاد یک سنگر در پیرامون خود. این مدیران دوست دارند تا خود را دست نیافتنی و بسیار مهم و فردی پر مشغله نشان دهند.
 • همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد تقریباً این مشکل تمامی بانک‌های ایرانی است. هدف ما ارائه و بیان مشکلات و نقد سازنده و عدم تخریب فرد خاصی می‌باشد، تا شاید بتوانند آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و سیستم بانکی از این حالت رخوت در حوزه مدیریت و به خصوص مدیریت بازاریابی خدماتی بانکی خارج نمایند.

[1] تکنو کراسی از واژه یونانی Tekne به معنای فن و شیوه و Kratos به معنای قدرت و فرمانروایی ترکیب یافته است. اصطلاح تکنو کراسی به طور خلاصه به معنای فرمانروایی تکنیک و تکنیسین‌ها، یعنی متخصصان است. بدین منظور که براساس این دیدگاه باید متخصصان و آگاهان در رشته‌های مختلف، تدبیر امور اقتصادی و اداری را به دست گیرند. به دیگر سخن، تکنو کراسی به مفهوم زمامداری کارشناسان و صاحبان فن است که بر ماشینیسم و دانش فنی و مهارت‌های تکنولوژیک تکیه دارند و همان‌ها یعنی مهندسان، دانشمندان و تکنو کرات‌ها باید فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی را رهبری کنند. منبع: عنوان : تکنو کراسی (فن سالاری)/ نویسنده : محمد علی زندی

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *