عملیات برندسازی چیست و چگونه برندسازی به کسب و کار شما کمک خواهد نمود ؟

عملیات برندسازی

برند قوی و معتبر ، فراتر از یک نام تجاری Brand Name و لوگو Logo است.

برای بسیاری از مدیران، طراحی و پیاده سازی یک استراتژی برندسازی منسجم یک برنامه جانبی یا غیرضروری است – یا موضوعی است که هرگز تمایل به فکر نمودن در مورد آن را ندارند.

با این حال، نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده است که شرکت‌هایی روی عملیات برندسازی خود سرمایه‌گذاری نموده‌اند و توانسته‌اند که یک برند قوی ایجاد نمایند ، فروش و سود خیلی بیشتری از سایر داشته‌اند.

به عبارت دیگر، تمرکز بر تعریف برند و عملیات برندسازی می‌تواند مزیت رقابتی برای محصولات و خدمات شما ایجاد نماید.

در ادامه به بررسی برخی از موارد بسیار مهم در خصوص  عملیات برندسازی خواهیم پرداخت که به شما کمک می‌نماید تا استراتژی برندسازی موثری را در کسب و کار خود پیاده کنید.

برندسازی چیست؟

برندسازی عبارت است از: «تدوین یک استراتژی مدیریتی به عنوان یک برند، انجام فعالیت های مختلف بر اساس آن و ایجاد تصویر مشخصی از برند در ذهن مصرف کنندگان».

با توسعه یک استراتژی شروع می شود و سپس تمام راه را طی می کند تا استراتژی برند را در مکان های مختلفی مانند لوگوها، تبلیغات، برنامه ها و بسته ها رها کند. با انجام این کار، کاربر قادر خواهد بود برند X را تصور کند، و برند می تواند مطابق با استراتژی ، تصویر برند محکمی به دست آورد.

چرا ممکن است یک کسب و کار با تدوین یک استراتژی تجاری به عنوان یک برند و سپس ساختن چیزهای مختلف از آنجا به موفقیت برسد؟

دلیل آن این است که اگر اقدامات مختلفی را بدون نام تجاری انجام دهید، تولید نتایج بیش از حد طول می کشد. اگر در آن خوب نباشید، ممکن است هیچ نتیجه ای نگیرید.

برندسازی در مورد توسعه یک استراتژی و ایجاد یک نام تجاری بر اساس آن است. ناتوانی در انجام آن به معنای عدم توانایی در انجام کارها به صورت استراتژیک نیز می باشد.

برندسازی استراتژیک و مستقیم یک متحد بسیار قوی در دنیای تجارت حساس به سرعت است. با انجام هر کاری از استراتژی گرفته تا خلاقیت، قدرتی که برند در اصل دارد را می توان ده ها برابر افزایش داد.

عملیات برندسازی برندینگ

عملیات برندسازی

 • تحقیقات بازار موثر پیش از شروع عملیات برندسازی

قبل از هرگونه تلاش برای شروع عملیات برندسازی ، باید برای سوالات اساسی زیر پاسخ مناسبی فراهم سازید :

 • آیا مشتریان از حضور برند شما در بازار آگاه هستند؟
 • برند شما در مقام مقایسه با سایر برندها از نظر مشتریان ، چگونه دیده می‌شود ؟
 • مشتریان شما چه خصوصیاتی را با برند شما مرتبط می‌کنند؟

تحقیقات بازار Research Marketing ابزاری مهم برای کشف پاسخ برای سوالات است. همچنین آمار و اطلاعاتی خوبی را در خصوص موقعیت کنونی خویش، جمع‌آوری خواهید نمود که می‌توان برای عملیات برندسازی از آن استفاده نمود. تحقیقات برند معمولا با مصاحبه از ذینفعانی مثل مشتریان و گروه‌های کانونی انجام می‌شود.

همچنین شما می‌توانید مشاوره برندسازی دریافت نمایید تا در نظرسنجی علمی از مشتریان به شما کمک نماید ، حتی می‌توانید از ابزارهای ارزان قیمت – و گاه رایگان – نظرسنجی آنلاین نیز بهره بگیرید.

 • ارائه ارزش منحصربه‌فرد USP

برند شما قول شما به مشتری است. بنابراین، در عملیات برندسازی باید به دنبال ایجاد ارزش منحصربه‌فرد برای مشتریان باشید – چیزی که از بقیه برندها متمایز باشد.

به این سوال پاسخ دهید :

 • چرا مشتریان باید شما را از میان دیگر رقبا انتخاب نمایند؟
 • آیا محصول یا خدمت شما قابل اطمینان تر است؟
 • آیا طول عمر آن بیشتر؟
 • یا اینکه از قیمت رقبا ارزان‌تر هستند؟

در بخش‌هایی از بازار که سلیقه در انتخاب نقش مهمی ایفا می‌کند مثل مد، مبلمان و کالاهای مصرفی /  شیک بودن منحصربه‌فرد ، یک عامل متمایزکننده کلیدی است.

 • انتخاب نام تجاری ( نام برند ) که پیام کسب و کار شما را به وضوح بیان نماید

پس از شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتریان در خصوص محصولات و خدمات خویش، حالا زمان انتخاب نام برند است.

نام برندی که پیام شما را به واضح و شفاف انتقال می‌دهد. بهتر آن است که این نام ( نام برند / نام تجاری ) خاص باشد.

باید به اینکه توجه نمایید که به هر محصول یا خدمت نیاز به یک هویت برند متفاوت دارد. عملیات برندسازی به معنای تکرار نام شرکت نیست.

عملیات برندسازی و برند شدن بدون داشتن نام تجاری اصلا معنایی ندارد. مثل اینکه چند فرزند داشته باشید ، اما همه را به نام خانوادگی خود صدا بزنید.

 • برندسازی باید با ایجاد ارتباط عاطفی همراه باشد

 بنا بر تحقیقات در حوزه زبان بدن ، در زمان صحبت بین دو فرد ، در حدود 90% از پیام‌ها از طریق ارتباطات غیرکلامی است، منتقل می‌شود.

مدیران بازاریابی حرفه‌ای و موفق مدت‌های مدیدی است که فهمیده‌اند که اگر هیجانات و احساسات مناسب توسط کسب و کار به برند تزریق شود ، کارایی برند بهبود و افزایش میابد.

هرچه عملیات برندسازی با عناصر احساسی و عاطفی همراه باشد ، حتما اثرگذاری آن بر مخاطب بیشتر خواهد بود.

به همین منظور استفاده از برندسازی احساسی یک کار بسیار حرفه ای و اثربخش است.

یک راه ساده اما بسیار موثر برای تقویت برندسازی ، استفاده موثر از انواع رنگ‌ است.

به عنوان مثال، استفاده از رنگ قرمز یک حس ضرورت و فوریت را القاء می‌نماید، رنگ سبز مرتبط با فعالیت‌های زیست‌محیطی است، رنگ آبی برای آب و صنایع مرتبط است.

این رنگ‌ها می‌توانند به تقویت یک نام برند موثر کمک بسیاری نمایند.

موسیقی در برخی شرکت‌ها به‌منظور ایجاد هویت برند بکار گرفته می‌شود که به آن هویت صوتی / هویت شنیداری برند میگویند.

به عنوان‌ مثال، شرکت اینتل نوت های موسیقی را ثبت تجاری کرده است که انتهای آگهی‌های تلویزیونی‌اش پخش می‌شوند.

 • برقراری ارتباطات دائم با مشتری

هنگامی‌که یک سازمان، استراتژی هویت و برند را به شکل موثری ایجاد می‌نماید، حتما باید به صورت مستمر در “نقطه تماس” با مشتریان در ارتباط باشد ، از جمله در تبلیغات، علائم و نمادهای تجاری، فعالیت‌های روابط عمومی و … آن‌ها را پیاده‌سازی می‌نمایند.

کلید این کار بهره‌گیری از کارکنان است. بزرگ‌ترین حامی برند ، کارکنان سازمان هستند.

ایجاد کردن یک مدل عملیات برندسازی درون‌سازمانی ( برندینگ داخلی ) ، به سازمان کمک خواهد نمود تا نیروی انسانی به درستی برند را درک نموده و برند با آن‌ها ارتباط برقرار نماید.

در این حالت است که نیروی انسانی سازمان به اندازه کافی با عملیات سازمان درگیر است تا پیام برند را بتواند به مشتریان انتقال دهند.

 

مطالب سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم میباشد و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.

مشاوره برندینگ

4.8/5 - (30 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *