فرایند نام‌گذاری

فرایند نام‌گذاری Naming یک محصول یا کسب‌وکار ، در چند دهه قبل کاری بسیار ساده بود و یک فرایند نام‌گذاری ساده و مشخص وجود داشت.

به‌عنوان نمونه:

  • فرایند نام‌گذاری بر اساس نام مالک یا مالکان، مانند Adidas که از Adi Dassler گرفته‌شده است.

  • فرایند نام‌گذاری بر اساس نام شهر یا کشور تولیدکننده ، مانند ANZAC Biscuits که از Australian and New Zealand Army Corps گرفته‌شده است.

اما امروزه فرایند نام‌گذاری ( فرایند نام‌گذاری محصول یا کسب‌وکار ) ، به حد بلوغ خود رسیده است و هدف مدیران سازمان در فرایند نام‌گذاری ، بر حفظ تعادل و تأثیرگذاری بیشتر و عمیق‌تر بر اساس نیازمندی‌های استراتژیک کسب‌وکار است.

انتخاب نام برند brandname انتخاب نام برند - فرایند نام‌گذاری و رابطه آن با کسب‌وکار

این امر فرایند نام‌گذاری را بسیار سخت نموده است، زیرا نام باید در کانال‌های ارتباطی متفاوت و در کشورهای مختلف بتواند نقش موردنظر در برنامه‌ریزی بازاریابی را ایفا نماید. نام تجاری همواره یک عنصر ثابت در بین عناصر برند است. زیرا امکان دارد که جایگاه برند ، رنگ‌ها، شکل و شمایل فونت‌ها و همچنین لوگوی ما موردبازنگری واقع‌شده و تغییر یابد.

  • بنابراین، نام تجاری باید چه‌کاری را انجام دهد و چه‌کاری را انجام ندهد ؟

مهم‌ترین وجه یک نام برند ، انعکاس ارزش برند است و بیانگر نه سلیقه شخصی مالک برند. بازار مملو از برندهای هوشمندی است که تاکنون دیده‌شده است. بنابراین، تمام کسب‌وکارها می‌بایست به‌دقت تمام وجوه برند خود را ارزیابی و طراحی نماید. قصد آن داریم تا در یک سلسله از مقالات، بر دو حوزه در مدیریت برند تمرکز نماییم : فرایند نام‌گذاری و رابطه آن با کسب‌وکار. اجازه دهید تا با شناخت فرایند نام‌گذاری آغاز می‌نماییم.  به‌طور سنتی، به این فرایند “سیستم نام‌گذاری” یا “انتخاب نام” گفته می‌شود.

این سیستم در جهت انتخاب یک نام، واژه و یا در خصوص قوانین ایجاد یک نام است. قوانینی که کاملاً شفاف بوده و موجب درک صحیح نیز می‌گردند. و من همیشه اعتقاددارم که درک مناسب سرآغاز ایجاد یک رابطه است. این همان نکته کلیدی و منفعت اصلی حاصل از فرایند نام‌گذاری محصول یا کسب‌وکار است. حال می‌توان ضرورت وجود یک مدیریت برند حرفه‌ای را در این فرایند به‌صورت کامل درک نمود.

فرایند انتخاب نام برند ( نام محصول ) یا نام شرکت :

1- شناخت

2- تمرکز

3- ارزیابی

4- پالایش

5- ارزیابی مجدد

6- طراحی

7- استقرار

نام‌گذاری برندینگ iranmct-barnding-naming فرایند نام‌گذاری

تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب این سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم است و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.