نقش یت در سازمان چیست و چگونه است ؟

نقش مدیریت منابع انسانی چیست ؟

نقش منابع انسانی در برنامه‌های مرتبط با توسعه پایدار بسیار مهم است. نقش مدیریت منابع انسانی با آیی، اثربخشی و بهره‌وری جوهر سازمانی گره خورده است. کارآیی و اثربخشی که می‌تواند بقای سازمان را تضمین نماید و راهکاری برای کسب مزیت رقابتی باشد.

بهره‌وری مواد، انرژی، تجهیزات و امکانات مادی دارای ظرفیت و توان مشخص است که حتما بایستی برای افزایش بهره‌وری در سازمان مدنظر باشد؛ اما بهره‌وری واقعی و مستمر که حدو مرزی ندارد، بهره‌وری سرمایه انسانی می باشد. پس شناخت نقش مدیریت منابع انسانی و  آن چیزی که باید یک مدیریت منابع انسانی HRM انجام دهند، برای مدیران عامل توصیه میشود.

نقش مدیریت منابع انسانی Role of Human Resource Management

انواع نقش مدیریت منابع انسانی در سازمان

در مسیر طبقه بندی نقش‌ های مدیریت منابع انسانی با مقاله‌ای از Lengnick-Hall در سال 2003 برخوردم که نقش مدیریت منابع انسانی را تشریح می‌کند.

نقش مدیر واحد سرمایه انسانی :

به عنوان یک راهنما و تسهیل‌کننده در همکاری با کارکنان به منظور دستیابی به حداکثر بازده ممکن در سرمایه‌گذاری بر سرمایه انسانی شرکت عمل می‌کند. اگر بخواهیم با مدل Skandia Navigator نقش مدیر واحد سرمایه انسانی را تشریح نماییم .

این مدل یک روش آینده‌گرا برای اندازه‌گیری عملکرد شرکت است. ساختار  آن بر اساس گزارش کار نوآورانه و استفاده از سرمایه فکری در شرکت است . این روش تمرکز متفاوتی دارد.  عملکرد گذشته متمرکز بر وجه مالی است. عملکرد فعلی بر در ، فرایند و جنبه‌های انسانی متمرکز است. عملکرد آینده را می‌توان از طریق پیاده‌سازی و توسعه تعریف نمود. سرمایه فکری را می‌توان به مشتری، نیروی انسانی و فرایندها منصوب نمود.

نقش تسهیلگر دانش :

نقش تسهیل گر سرمایه‌های دانش‌محور (مستتر در منابع آشکار و پنهان شرکت) و جریان دانش را دارد. برای درک بهتر این نقش به مدل مدیریت دانش از Collison & Parcell مراجعه نمایید.

رویکرد مدیریت دانش Collison & Parcell چیست؟  

این روش مدیریت دانش بیانگر چارچوبی است که می‌تواند برای یادگیری، به اشتراک‌گذاری و بهره‌برداری از دانش، تجربه و شیوه‌های خوب استفاده می‌گردد. استفاده از چارچوب مدیریت دانش در این روش:

 • جلوگیری از اختراع مجدد چرخ ، به ویژه در سازمان‌های بزرگ بین‌المللی.
 • سرعت بخشیدن به فرآیند ادغام پس از خرید یا ادغام.
 • شناسایی، گرفتن و به اشتراک گذاشتن تجربه خوب در سازمان‌ها.
 • برخورد با موانع فرهنگی متوقف کننده سازمان‌ها – به عنوان مثال : اصطلاح “اینجا کاربردی ندارد”
 • برای ایجاد، پرورش و پشتیبانی از شبکه‌ها و جوامع عملی.
 • ایجاد یک فرهنگ بهبود مستمر و یادگیری.
 • مشارکت در رفتارهای مناسب برای تقویت رفتار به اشتراک‌گذاری دانش

نقش رابطه ساز :

مدیریت ارتباطات بین افراد و گروه‌های داخلی و خارجی به منظور افزایش سرمایه اجتماعی در کل زنجیره ارزش.برای درک بهتر این نقش ، مطالعه ابعاد کار ارتباطی Dimensions of Relational Work ضروری است.

  چهار بعد از کار ارتباطی عبارت‌اند: نفوذ، تسهیلگری بین فردی، ‌های ارتباطی و رهبری تیم.این مدل در مورد هماهنگی ابعاد ، مشارکت و مکمل‌ها است.

 • وجه نفوذ

به معنای تحت تاثیر قرار دادن دیگران است. ریشه در و متقاعد کردن دیگران دارد. آن‌ها علاقه‌مندند که دانش و ایده‌های خویش را به اشتراک بگذارند و در ایجاد شبکه ارتباطی بسیار موفق و خوب باشند.

 • وجه تسهیلگری بین فردی

افرادی که این‌که وجه را ترجیح می‌دهند در این بعد دارای استعداد طبیعی برای حمایت و / یا کمک به دیگران با مشکلات و اختلافات عاطفی هستند.

 • وجه خلاقیت ارتباطی

افراد در این بعد قادر به مدیریت دیگران از راه دور و یا ایجاد تأثیر مثبت بر دیگران از طریق ایده‌های خلاقانه خویش هستند. آن‌ها متخصصان در طراحی راه‌حل‌های جانبی هستند.

 • وجه رهبری تیم

افراد داری وجه رهبری تیمی ، در تعامل با دیگر افراد برتری هستند. برای همکاری بسیار ارزش قائل هستند و همکاری را به عنوان راه نهایی برای رسیدن به اهداف مشخص شده در نظر دارند.

نقش متخصص تسریع روند توسعه :

مسئولیت توسعه منابع انسانی انعطاف‌پذیر با تاکید بر سازگاری، تحمل و ظرفیت یادگیری را می‌پذیرد. برای تحقیق در این خصوص به پرسش تحسین‌برانگیز Appreciative Inquiry توجه نمایید

 كوپررايدر به همراه سورش سريواستا، فرآيند Appreciative Inquiry : AI را كه همان “ جستجوي براي يافتن بهترین‌ها در بین افراد سازمان‌ها“ است، ابداع كرد. در قلب پرسش تحسین‌برانگیز ، مصاحبه قرار دارد، كه براي آشكار كردن نقاط قوت زندگی افراد و سازمان‌ها بكار می‌رود. كوپررايدر و همكارش دايانا ويتنی، اهميت اين نوع مصاحبه و تاثير آن بر روابط را این‌گونه توصيف می‌کنند:

افرادي كه مورد مصاحبه قرار می‌گیرند، در واقع نوعي تاييد و حمايت جديد و ناآشنا را تجربه می‌کنند.  بازگو كردن داستان‌هایشان و مورد مشاهده قرار گرفتن توسط ساير افراد، يك تجربه را بطور شگفت‌انگیزی انتقال می‌دهد.

در اين سطح رابطه‌ای، اين مصاحبه از اشتياق انسان برای تجربه و شناخت ارتباطات معنادار بهره می‌گیرد. وقتی که ماجرا معلوم شد، تجربه مشترک و ارتباطات به  بخشی از هويت افراد و سازمان‌ها تبديل می‌شود .

نقش شریک استراتژیک :

مدیریت منابع انسانی باید اطمینان حاصل نماید که شیوه‌ها، فرآیندها و سیاست‌های واحد منابع انسانی، تکمیل کننده استراتژی کلی سازمان است. مدیریت منابع انسانی احتیاج به توسعه ظرفیت برای اجرای دارد. : مدیریت منابع انسانی باید زمان لازم برای پیاده‌سازی استراتژی را به حداقل برساند.

نقش عامل  تغییر  :

همه سازمان‌ها تغییر می‌نمایند.در سال‌های اخیر به علت به جهانی‌شدن اقتصاد و پیشرفت در ارتباطات (مثلا اینترنت) ، میزان تغییرات به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

نقش مدیریت منابع انسانی در تسهیل این تغییر ( به‌روزرسانی نیروی انسانی ) در سازمان‌ها بسیار مهم است. زیرا این‌گونه تغییرات باید شامل تغییر مدل در بخش‌های دیگر، حمایت از تغییر در کل سازمان، حل مسائل ناشی از تغییر، و نهادینه کردن تغییر با استفاده از فرایندهای کارآمد و انعطاف‌پذیر باشد.

نقش کارشناس اداری :

این نقش است که مدیریت منابع انسانی بیشتر وقت خود را بدان اختصاص می‌دهد. نقش مدیریت منابع انسانی شامل زیرساخت‌های منابع انسانی مانند جذب، ، حقوق، تعریف سیستم پاداش و تنبیه، ، ثبت و نگهداری، و هر فرایندی دیگر که مرتبط با نیروی انسانی سازمان است.

مدیریت منابع انسانی باید اطمینان حاصل نماید که فرایندهای مدنظر و یا در حال اجراء کارآمد و بهینه هستند، که صد البته نیازمند ردیابی، نظارت و بهبود مستمر است. تغییر، زمانی که به زیرساخت منابع انسانی اعتماد والایی وجود دارد، راحت‌تر رخ می‌دهد

نقش کارمند قهرمان و سلحشور :

این هم یک نقش سنتی برای  مدیریت منابع انسانی است، شبیه به نقش ” کارمند مدافع ” مدیریت منابع انسانی به عنوان کارمند  قهرمان ، باید کارکنان را به خوبی بشناسد و وقت خود را در ملاقات و گوش نمودن به کارکنان صرف کند مدیریت منابع انسانی باید شبکه ارتباطی خویش تقویت و ارتقاء دهد که می‌تواند شامل نظرسنجی کارکنان، پیاده‌سازی سیستم پیشنهاد کارکنان، جلساتی با حضور کلیه کارکنان، و همچنین وی باید در جریان وضعیت کسب و کار و هر برنامه دیگری باشد زیرا که کارکنان بخشی از آن هستند.

این نقش همچنین شامل اطمینان از این است که کارکنانی که مشکلاتی دارند، بتواند مشکلات خویش را به جایی مطرح نمایند.

 

نقش مدیریت منابع انسانی

تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم میباشد و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.

4.7/5 - (16 امتیاز)