آیا نام توکلی برایتان آشنا نیست ؟ بله درست است ، کبریت توکلی

بهتر است سری به آشپزخانه بزنید و روی جعبه کبریت‌تان را بخوانید ( البته اگر هنوز از کبریت استفاده مینماید ). زیر همان کلمه‌ای که نوشته این کبریت بی‌‌خطر است آرم توکلی چاپ شده است. البته در برخی از محصولات توکلی به به کبریت توکلی اشاره نشده و  نام کبریت فروزان نوشته شده است.

کبریت توکلی

موضوع برمی‌گردد به 100 سال قبل زمانی که عهدنامه ننگین ترکمنچای امضاء شد و منطقه قفقاز به دست روس‌ها افتاد. آن زمان بنیانگذار کبریت توکلی یا همان حاجی آقا کبریت‌ ساز توکلی ساکن ایروان و تاجر قند و شکر و کبریت بود که وقتی دید سرزمینش تحت سلطه استالین درآمده به تبریز نقل مکان کرد و در سال 1297 کارخانه کبریت‌ سازی توکلی را ایجاد کرد.

حاجی آقا کبریت ساز دارای 2 دختر و 5 پسر بود که فرزندانش نیز در این راه او را یاری می‌کردند. ولی در میان فرزندان، محمدتقی پس از گذراندن دوره دبیرستان در کالج البرز تهران برای ادامه تحصیل راهی شهر میشیگان آمریکا شد و موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته مکانیک شد که متاسفانه در مقطع فوق‌لیسانس به علت بیماری پدر مجبور شد به ایران بازگردد.

محمدتقی 25 ساله به عنوان عضو هیات مدیره در ادامه خدمات پدر ابتکارات جدیدی را در کارخانه پیاده کرد که یکی از آنها استفاده از ضایعات چوبی کبریت‌سازی برای تولید نئوپان بود.

کبریت توکلی

کبریت توکلی از اولین کارخانه کابینت‌سازی ونئوپان در ایران ریشه گرفته است

مهندس محمدتقی کبریت‌ساز توکلی در سال 1342 با انتقال صنایع نئوپان از کشور آلمان به ایران توانست اولین کارخانه تولید نئوپان در ایران را پایه‌گذاری کند. در آن زمان محصولی به نام «فورمیکا» در اروپا تولید شد که بر روی نئوپان برای جلوگیری از نفوذ آب و خوردگی چسبانده می‌شد که این مهندس 32 ساله توانست با ساخت این ماده برای اولین بار در ایران «فورمیکا» را بر روی نئوپان بکشاند.

بعد از تاسیس کارخانه نئوپان دیدیم که نئوپان داریم، فورمیکا هم که تولید می‌کنیم، پس مشکلی برای ساخت کابینت نداریم. برای همین اولین کارخانه ساخت کابینت در ایران راه‌اندازی شد. آن زمان کسی کابینت نداشت یا اگر هم داشت آهنی بود یا خارجی.

کارخانه کبریت‌ توکلی

محمدتقی توکلی می‌گفت : آن زمان که پدرم کارخانه ایجاد کرد به علت خروج ایرانیان از منطقه قفقاز، زنان و کودکان زیادی در کاروانسراها و محلات شهر آواره و گرسنه بودند که پدر تعداد زیادی از آنها را برای کار به کارخانه آورد. آن زمان کارخانه کبریت‌سازی توکلی بیش از 900 کارگر داشت و امروز به دلیل پیشرفت صنایع و تکنولوژی با 300 کارگر فعالیت می‌کند. چوب کبریت از درخت صنوبر تبریزی ساخته می‌شود و به اصلاح گوگرد آن از ترکیب 12 ماده شیمیایی تهیه می‌گردد که با سلیکوم حیوانی به چوب کبریت چسبانده می‌شود.

امروزه در تمام دنیا، کبریت از مصرف عمومی به مصرف لوکس تبدیل و فندک جایگزین آن شده است. کارخانه‌های بزرگ کبریت‌سازی جهان هر کدام محصول خاصی را تولید می‌کنند یک کارخانه کبریت تزئینی، یکی دیگر کبریت شومینه و… ولی کبریت‌سازی توکلی تنها کارخانه در جهان است که تمامی محصولات را تهیه و تولید می‌کند و جزء باکیفیت‌ترین کبریت‌های جهان شناخته شده است.

مهندس توکلی می‌گوید: هم‌اکنون در جهان هر عدد کبریت به قیمت 2 دلار فروخته می‌شود که در این میان کبریت توکلی تنها با قیمت 50 سنت ارائه می‌شود و با افتخار می‌گوید که با تولید سالانه 10 میلیارد جعبه کبریت، بزرگترین تولیدکننده کم‌هزینه ودر موثر جهان هستیم.

مشاوره مدیریت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما از طریق واتس آپ