برندسازی استارت آپ ( برندسازی شرکت نوپا )

یکی از نیازهای یک کسب و جدید و رو به رشد است. بسیاری از افراد کارآفرین برای انتخاب نام برند (انتخاب نام تجاری) کسب و کار جدید خویش، به ما مراجعه می‌نمایند.

برندسازی در شرکت نوپا ( تازه تاسیس ) Startup Branding برندسازی استارت آپ

هرچند که اکثر کارآفرینان سعی دارند تا بر اساس دانش، تجربه و یا از روی علاقه شخصی، یک نام را به عنوان نام تجاری انتخاب نمایند. در برخی موارد، نام انتخاب‌شده به‌خوبی کار می‌کند و تبدیل به یک برگ ه می‌شود، اما در اکثر موارد این انتخاب به بزرگ‌ترین اشتباه فرد تبدیل می‌گردد، اشتباهی که امکان جلوگیری از آن وجود داشته است.

شرکتهای بسیاری بوده اند که پس از سرمایه‌گذاری مالی و زمانی بر یک برند ( باوجود مناسب بودن محصول یا )، با عدم استقبال مخاطب روبرو شده اند. پس از عارضه‌یابی دریافته‌ایم که یکی از مواردی که بر فرایند تصمیم‌گیری مخاطبانشان اثر منفی داشته است، نام‌گذاری اشتباه محصول یا خدمت بوده است. توجه شما به بررسی رفتار چند شرکت در خصوص نحوه انتخاب ، جلب می‌نماییم.

نام‌گذاری اشتباه در برندسازی استارت آپ

بر اساس اطلاعات موجود در سایت کرانچ-بیس ، نام‌های تجاری مقابل در طی سال گذشته انتخاب‌شده‌اند. Zairge, Xwerks, Synthorx

حال حدس بزنید که این نام‌های تجاری، چه می‌ند؟روی نام‌ها تمرکز کنید ….. من صبر می‌کنم تا حدس بزنید … چی شد؟ ….. نتوانستید ؟

شگفت‌زده نشدم، حتماً قادر به حدس زدن نیستید. این‌گونه اسامی، بیان‌کننده ماهیت کسب و کار نیستند، مگر آنکه پیش‌تر با آن کسب و کارها برخورد نموده باشید.

این اسامی مانند بسیاری دیگر از نام‌های تجاری ، این‌گونه نامفهوم هستند.

 • برند Zairge در حوزه سیستم اموال در جهت افزایش بهره‌وری فعال است (Zairge.com) .
 • برند Xwerks  در حوزه تولید مواد غذایی خاص و ویژه برای ورزشکاران ممتاز فعالیت دارد (Xwerks.com) .
 • برند Synthorx در حوزه فن‌آوری زیستی با استفاده از راهکارهای سنتز مصنوعی فعالیت دارد (synthorx.com) .

تا زمانی که اطلاعات کافی در خصوص نحوه این‌گونه برندها در اختیار نباشد، این برندها به صورت یک صندوقچه اصرار به صورت com. هستند. اکثر شرکت‌هایی که به آنان مشاوره داده‌ام، اصرار دارند که حتماً، خود را از بین اسامی تک‌کلمه‌ای با یک یا دو سیلاب انتخاب نمایند و با همان نام هم دامین Com. خود را ثبت نمایند.

اما چرا ؟

 • ان، از انتخاب نام برند ، فقط این دو نکته را می‌دانند : کوتاه باشد. راحت به یاد بماند.
 • از آنجایی‌که تمام اسامی بامعنا یا مرتبط قبلاً ثبت‌شده‌اند، به‌سوی اسامی بی‌معنا یا نامرتبط سوق پیدا می‌نمایند.

در ایران نیز ازاین‌گونه برندها بسیار وجود دارد : msh-star و i-k9 و iuvs

انتخاب نام برند بر اساس ” قابل ثبت بودن نام تجاری در دامین com.” بزرگ‌ترین اشتباه است.

startup branding برندسازی در شرکت نوپا برندسازی استارت آپ

حال به بر اساس اطلاعات سایت CrunchBase، نام برندهای  Beep , Shout , Swish ثبت‌شده‌اند. آنان بسیار ساده، زیبا و قابلیت یادآوری بالایی دارند. لغاتی که تلفظ، خوانش و هجی ساده‌ای دارند.

 • Beep  : در حوزه فروش تجهیزات هماهنگ و موازی کننده وسایل پخش موسیقی در تمام اتاق‌های یک ساختمان، فعالیت دارد.
 • Shout : یک برند در حوزه بازار سازی و مطالعات بازار است.
 • Swish : ارائه راهکارهای پرداخت همراه Mobile Pose است.

هرکدام از شرکت‌های فوق، نامی را مرتبط با ماهیت کسب و کار خویش انتخاب نموده‌اند. آنان نامی را برای ایجاد فایده و ارزش پیرامون محصول خود انتخاب نموده‌اند. اما ازآنجایی‌که یک کلمه ساده و عمومی را انتخاب نموده‌اند، برای انتخاب نام دامین خود از روش نام ترکیبی استفاده نموده‌اند. دقت نمایید این نام ترکیبی برای یک برند بین‌المللی com. با یک برند منطقه‌ای با پسوند ir. متفاوت است. باید رفتاری مخاطبان برند تحلیل و از ترکیب مناسب بهره برد.

بالاخره کدام نام تجاری برای برندسازی استارت آپ بهتر است ؟

 • ساده بودن نام برند؟

 • تلفظ ساده نام برند ؟

 • یک کلمه بودن نام برند ، باقابلیت ثبت همان نام برای دامین ؟

بر اساس تجربه شخصی، بامعنا بودن نام برند، مهم‌تر از انتخاب یک کلمه باقابلیت ثبت به عنوان آدرس وب سایت است.به یاد داشته باشید، ثبت یک دامین مناسب، همیشه امکان‌پذیر است.(thisisbeep.com , useshout.com , swishme.com ) . این شرکت‌ها به صورت هوشمندانه‌ای نام برند و سپس با هوشمندی دوچندان، نام دامین را با حفظ معنا و ارتباط، انتخاب نموده‌اند.

درصورتی‌که برندتان بین‌المللی است، می‌توانید از my یا the در ابتدا و online یا world در انتها اضافه نمایید. اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، ما در تیم مشاوران مدیریت ایران همواره در خدمتتان هستیم. (ویدیو در مورد انتخاب نام برند) پس لطفاً برای انتخاب نام برندتان کمی فکر کنید و مشورت بگیرید، دستتان را به درون کیسه شانسی نکنید و یک اسم بیرون نکشید.

انتخاب نام برند برندسازی در شرکت نوپا Startup Branding برندسازی استارت آپ

مطلب مرتبط :

تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب این سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد

4.6/5 - (37 امتیاز)