نورومارکتینگ Neuromarketing چیست ؟

نورومارکتینگ عبارت است استفاده از ابزار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای دریافت امواج مغزی و سپس تحلیل این امواج برای درک و شناخت طرز تفکر مخاطب نسبت به موارد مدنظر ما .

نورومارکتینگ NeuroMarketing بازاریابی عصبی

از این ابزار در سازمان‌های کوچک و بزرگی که با خواست مشتری و مرحله انتخاب شدن کالا خود مواجه هستند، می‌توان استفاده نمود.

این فرایند قبل از تولید محصول (محصولی که بتوان از طریق حواس 5 گانه حس گردد) شروع شود و بر پایه اطلاعات به دست آمده ، در جهت تولید گام برمی‌دارند.

این ابزار در قسمت سخت‌افزار از یک کلاه با گیرنده‌های عصبی و یک نرم‌افزار نشان‌دهنده امواج مغزی تشکیل‌شده است که مانند همان دستگاه نوار مغزی EEG است که امواج مغزی را تحت عنوان الکتروانسفالوگرافی ” ثبت می‌نماید.

الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی)، ثبت فعالیت الکتریکی مغز است، این تکنیک شامل اخذ سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود سیگنال (معمولاً تقویت و حذف نویز)، چاپ سیگنال و آنالیز آن می‌شود.

آنچه روی کاغذ چاپ می‌شود، الکتروانسفالوگرام نامیده می‌شود.

البته این دستگاه که از پیش در ایران (در حوزه پزشکی) هم بوده است، یک نوار ساده مغزی را به ما می‌دهد.

نمونه‌ای از فعالیت الکتریکی ثبت شده از مغز

ماشین‌های EEG بالینی، معمولاً شامل ۸، ۱۶ یا ۳۲ کانال است.

به صورت معمول ۲۰ الکترود روی سر بیمار قرار می‌گیرد که پتانسیل حیاتی مذکور را به‌پیش تقویت‌کننده می‌رساند.

در حوزه نورومارکتینگ ( بازاریابی عصبی ) NeuroMarketing از همین سیستم استفاده می‌گردد، با این تفاوت که نرم‌افزار تحلیل‌گر آن برای حوزه پزشکی تنظیم‌نشده است و برنامه‌ای در جهت اهداف تجاری، بر آن نصب‌شده است.

از این روش برای شناخت، عناصر تشکیل‌دهنده یک محصول استفاده می‌گردد و هرچه به سمت عنصر تشکیل‌دهنده یک محصول نزدیک شویم، جواب این نوع تحقیق دقیق‌تر می‌گردد.

در حال حاضر در شرکت ردبول از این روش برای حوزه مدیریت برند استفاده می‌گردد.

برای مثال:

تجربه شخصی بنده در شرکت ردبول، زمانی که قصد طراحی یک کمپین ورزشی داریم.

برای انتخاب محل برگزاری، تصاویر آن را تهیه و سپس حدود 50 نفر را دعوت و از آن‌ها می‌خواهیم عکس / فیلم محل‌های مدنظرمان مشاهده و بر اساس خروجی تحلیل دستگاه (نمودارهای مقایسه‌ای کلی و بین اجزاء) و سپس تحلیل فردی و گروهی تخصصی، بهترین محل را انتخاب می‌نماییم.

دستگاه مدل 2012 وایرلس - هم اکنون به کارگرفته شده درشرکت ردبول

دستگاه مدل وایرلس –  به کارگرفته شده در شرکت ردبول

نرم افزار تحلیلگر نورومارکتینگ ، قلب این سیستم است، زیرا که اطلاعات تحلیلی آن را به صورت داشبوردهایی به ما تحویل می‌دهد.

نورومارکتینگ (بازاریابی عصبی) NeuroMarketing

امواج در داخل نرم افزار

با روش جمع‌آوری اطلاعات از طریق “نورو مارکتینگ” هزینه‌های جمع‌آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه کم شده و دارای روایی و پایایی بالا خواهد بود.

اگر در حالت معمولی نیاز به 350 پرسشنامه داشته باشید، در این حالت با حدود 80 مشارکت‌کننده به نتیجه بسیار مناسبی خواهد رسید.

بهترین روش برای تمیز دادن رنگ، بو، مزه و احساسات است.

البته با توجه به فرهنگ اجتماعی هر کشور، ممکن است که نیاز به کالیبراسیون داشته باشد.

دقت نمایید :

فرد یا شرکت با مطالعه یک کتاب و یا خرید تجهیزات آن، لزوماً در این زمینه متخصص نیست، با استفاده از تحلیل‌های بدون تخصص کافی و به‌صرف موفقیت یک شرکت در سایر امور بازاریابی، سرمایه خود را به خطر نیندازید.

نورومارکتینگ یک علم بین رشته‌ای است و نیاز به تخصص عصب شناسی و روانشناسی صنعتی نیز وجود دارد.

همچنین، یک نمونه از دستگاه تولید شده و موجود در جنوب شرق آسیا، با نرم‌افزار بسیار ساده و غیرحرفه‌ای در حال فروش در منطقه است که ضریب خطای بسیار بالایی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نورومارکتینگ ، مصاحبه با دکتر پرادیپ را مطالعه نمایید.

ایشان از پیشروان و صاحب نظران این عرصه بوده و دارای چندین کتاب در این زمینه میباشد.

مشاوره بازاریابی

مطالب این سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم است و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع، پیگرد قانونی دارد.

5/5 - (16 امتیاز)